Reklama
Reklama

Liście draceny żółkną? Podlewaj ją tym naparem, a szybko odzyska wigor

Dracena jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Stanowi świetną dekorację mieszkania i nadaje mu nieco egzotycznego wyglądu. Jednak traci ona swoje walory ozdobne, gdy jej liście z czasem zaczynają żółknąć. Na szczęście wystarczy przygotować prosty domowy napar, aby pozbyć się tego problemu. Sprawdź, czym podlewać dracenę.

Dracena to roślina naturalnie występująca w lasach subtropikalnych na terenie Afryki, Australii, Azji i Ameryki Środkowej oraz Południowej. Przyciąga ona spojrzenie swoimi pięknymi, długimi liśćmi. Co, jednak jeśli w domowych warunkach zaczynają one żółknąć i marnieć? Wystarczy przygotować niezawodny napar. Podpowiadamy, czym podlewać dracenę.

Jak pielęgnować dracenę?

Dracena to mało wymagająca roślina. Jednak jeśli chcemy, by zdrowo się rozwijała, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim dracena najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, ale takim, gdzie światło będzie rozproszone. Wobec tego powinniśmy ustawić roślinę przy oknie wschodnim lub zachodnim.

Dodatkowo z racji tego, że czubki draceny mają tendencję do obracania się w kierunku źródła światła, warto przekręcać roślinę co dwa tygodnie, dzięki czemu zapewnimy jej równomierny wzrost. Powinniśmy również pamiętać o wypełnieniu donic na dnie keramzytem lub drobnym żwirem. Następnie musimy użyć próchniczej ziemi, obfitującej w składniki pokarmowej. Jej pH powinno wynosić 6,3-6,8.

Draceny najlepiej rozwijają się w temperaturze około 21 stopni Celsjusza, zwłaszcza w okresie wzrostu. Natomiast zimą temperatura ta może być niższa, byle nie spadała poniżej 13 stopni Celsjusza.

Musimy również zadbać o regularne podlewanie draceny. Powinno ono odbywać się 1-2 razy w tygodniu, a zimą nieco rzadziej. Pamiętajmy jednak, by po podlaniu woda nie pozostawała na podstawce, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Czytaj również: Wystarczą dwa tanie składniki, by uratować pomidory. Wydasz zaledwie kilka złotych

Liście draceny żółkną? Przygotuj tę popularną herbatę

Czasem jednak zdarza się, że pomimo odpowiedniej pielęgnacji, liście draceny żółkną. Chcąc pomóc roślinie, możemy sięgnąć po gotowe nawozy. Jednak jeszcze lepszym pomysłem będzie samodzielne przygotowanie odżywki. W tym przypadku doskonale sprawdza się herbata z pokrzywy.

Najwygodniej będzie wykorzystać po prostu zioła w torebce. Wystarczy, że trzy sztuki zalejemy wrzątkiem i odstawimy na 24 h. Po upływie tego czasu możemy podlewać dracenę naszym naparem. Dzięki niemu szybko się zazieleni i odżyje. Roślinę najlepiej zasilać herbatą z pokrzywy raz na 2-3 tygodnie.

Jak jeszcze odżywić dracenę?

W przypadku, gdy nie mamy pod ręką herbaty z pokrzywy, możemy wykorzystać inne domowe nawozy do draceny, które równie dobrze odżywią roślinę i zapobiegną żółknięciu liści. Jedną z popularnych metod jest wykorzystanie skorupek po jajkach, które dostarczą dracenie duże ilości wapnia. Wystarczy, że je wysuszymy i pokruszymy oraz wrzucimy do doniczki.

Inną metodą jest podlewanie draceny wywarem z gotowanych warzyw. Zawiera on wiele cennych składników odżywczych, więc skutecznie pobudzi roślinę do wzrostu. Musimy jedynie go przestudzić i zasilić nim naszą dracenę.

Wiele osób wspiera również rośliny fusami z kawy. Wystarczy wymieszać dwie łyżeczki fusów z ziemią, aby spulchnić w ten sposób glebę i spowolnić jej wysychanie. Dzięki temu dracena będzie mogła lepiej się rozwijać.

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | rośliny doniczkowe