Reklama
Reklama

Lilie zakwitną po raz drugi. Wystarczy jeden zabieg

Lilie to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Niestety okres ich kwitnienia jest dość krótki i wynosi zaledwie kilka tygodniu. Jeśli chcesz, aby twoje lilie w przyszłym sezonie zakwitły ponownie i znów cieszyły oko, musisz teraz wykonać jedną prostą czynność.

Lilie charakteryzują się dużymi, różnokolorowymi kwiatostanami oraz intensywnym zapachem. Najczęściej spotykane są te o białej, żółtej, pomarańczowej lub różowej barwie. Są dość wysokie, dlatego zazwyczaj górują nad innymi rabatkami, nadając ogrodowi niepowtarzalnego uroku. 

Kiedy kwitną lilie?

W zależności od odmiany lilie ogrodowe kwitną od czerwca do sierpnia, a okres pełnego rozkwitu wynosi zaledwie 2-3 tygodnie. Co więcej, aby wydały kwiaty, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy zapewnić im wilgotną, żyzną glebę oraz słoneczne lub częściowo zacienione stanowisko. 

Lilie ogrodowe nie znoszą suszy. Jeśli więc w czasie upałów zapomnimy o regularnym podlewaniu, z dnia na dzień mogą stracić wszystkie płatki. 

Co zrobić, gdy lilie przekwitną?

Bardzo ważnym zabiegiem, który należy przeprowadzić, gdy lilie ogrodowe przekwitną, jest przycięcie ich na odpowiedniej wysokości. Należy usunąć jedynie przekwitłe kwiatostany, bez skracania ulistnionej łodygi. Jest ona niezbędna, by roślina ożywiła zmęczone po okresie kwitnienia cebule i właściwie przygotowała się na nadejście zimy. Pędy należy ściąć dopiero późną jesienią, gdy całkowicie zżółkną. Najlepiej wykonać cięcie tuż przy ziemi. 

Po zakończeniu kwitnienia zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia warto również zastosować specjalny nawóz do lilii.  Powinien być bogaty w potas i fosfor. Dzięki temu zabiegowi lilie w kolejnym sezonie ponownie obsypią się kwiatami.

Czy lilie trzeba wykopywać na zimę?

Większość odmian lilii ogrodowych jest mrozoodporna, co pozwala jej przetrwać zimę. Warto jednak odpowiednio zabezpieczyć je przed mrozem, np. za pomocą słomy. Wyjątek stanowią lilie orientalne, które są bardzo wrażliwe na zmienne warunki pogodowe i nie mogą pozostać w gruncie. 

Zobacz też:

Wrzos czy wrzosiec? Ogrodnik tłumaczy, na czym polega różnica

​Las w słoiku w kilku prostych krokach. Te rośliny sprawdzą się najlepiej

Nazywają ją "rośliną biedy". Lepiej nie trzymaj jej w domu, bo portfel zaświeci pustkami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | przycinanie roślin | pielęgnacja roślin