Reklama
Reklama

Chcesz, żeby lawenda na balkonie kwitła dłużej? Wypróbuj te metody

Lawenda zdobi coraz więcej balkonów ze względu na atrakcyjny wygląd i cudowny zapach. Można stworzyć z niej naprawdę ciekawe aranżacje balkonowe. Co jednak zrobić, żeby kwitła bujnie jak najdłużej? Kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja tej rośliny. Poznaj tajniki jej uprawy.

Nie masz jeszcze lawendy na balkonie? Zachęcamy do posadzenia tej rośliny, ponieważ przy odpowiednich warunkach, będzie cieszyć oko przez długi czas. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze sadzonek oraz jak później o nie dbać

Lawenda - roślina idealna na balkon

Naturalnym środowiskiem lawendy są kraje basenu Morza Śródziemnego i chłodniejsze regiony Europy Środkowej i Północnej. Najpopularniejsze odmiany to te o barwie szarawej i zielonej z niebieskimi lub liliowymi kwiatami

Ta roślina pięknie zdobi przestrzeń, ale też zachwyca swoim intensywnym zapachem, który odstrasza komary i kleszcze, a przyciąga motyle i zapylające owady. Lawenda to roślina idealna na balkon, ponieważ dobrze radzi sobie na nasłonecznionym i wietrznym stanowisku. Bez problemu można umieścić ją w skrzyniach balkonowych lub pojedynczo w donicach, ponieważ ma niewielkie rozmiary. 

Takie sadzonki lawendy będą kwitły najdłużej

Wybierając lawendę na balkon, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników, świadczących o tym, że okaz jest zdrowy. Tylko taki będzie kwitł długo. Czym zatem należy się kierować przy wyborze tej rośliny?

Wybieramy sadzonki z wybarwionymi pąkami kwiatowymi i kilkoma nierozwiniętymi. Spójrzmy również na ich liście i łodygi. Nie mogą występować tam szkodniki czy wszelkie oznaki chorobowe. Poza tym roślina powinna mieć wilgotną ziemię, a suche liście. 

Jak uprawiać lawendę na balkonie? Sposoby na długie kwitnienie

Lawenda wyda najwięcej kwiatów na słonecznym balkonie. W takim zacienionym również sobie poradzi, jednak jej kwitnienie nie będzie aż tak obfite. 

Rośliny w doniczce nie sadzimy zbyt blisko siebie - muszą mieć swobodny przepływ powietrza do dobrego rozwoju. Wybieramy lekkie, umiarkowanie żyzne podłoże o odczynie od lekko zasadowego do obojętnego.

Lawendę podlewamy tak, aby jej gleba była lekko wilgotna. Polecamy wybór donic z drenażem, dzięki czemu zapewnimy odpływ nadmiaru wody i ochronimy okaz przed chorobami grzybowymi wynikającymi z przelania. 

Kwiaty będą długo kwitnąć na balkonie, jeśli zaczniemy zasilać okaz nawozem do roślin kwitnących co dwa tygodnie.  W razie potrzeby możemy przyciąć lawendę w lutym lub marcu. Wtedy tniemy ją na maksymalnie 15 cm od ziemi. 

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe | kwiaty