Reklama
Reklama

Lawenda na balkonie może kwitnąć przez cały sezon. Wystarczy kilka prostych zabiegów

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę lawendy na balkonie. Nie tylko ze względu na jej walory wizualne i piękny zapach, ale i właściwości, jakie niesie za sobą ta roślina. W dodatku jej atrakcyjny wygląd pozwala na stworzenie niesamowitych aranżacji roślinnych. Podpowiadamy, jak pielęgnować lawendę, aby pięknie i bujnie kwitła.

Uprawiając lawendę na balkonie, musimy pamiętać o zapewnieniu jej odpowiednich warunków do rozwoju. Dzięki temu roślina odwdzięczy się i będzie cieszyć nasze oczy obfitym kwitnieniem. Podpowiadamy, jak wybrać lawendę na balkon i jak o nią zadbać.

Lawenda - dlaczego warto mieć ją na swoim balkonie?

Lawenda należy do rodziny jasnotowatych i rośnie naturalnie w krajach basenu Morza Śródziemnego i w chłodniejszych regionach Europy Środkowej i Północnej. Spotkać możemy różne gatunki i odmiany lawendy. Najczęściej jednak zobaczymy lawendy szarawe i zielone z niebieskawymi lub liliowymi kwiatostanami.

Jest ona także rośliną często wybieraną na balkon. Wynika to przede wszystkim z tego, że lawenda dobrze radzi sobie ze słońcem i wiatrem. Przemawia za tym także fakt, że roślina jest dostępna w niewielkich rozmiarach, więc bez trudu możemy umieścić ją w skrzynkach balkonowych lub sadzić pojedynczo w donicach.

Co więcej, uprawa lawendy na balkonie wprowadza urok i naturalną dzikość. Jednocześnie lawenda nadaje naszemu wystrojowi pewnej egzotyki, nawiązując do stylu śródziemnomorskiego. W dodatku jest to roślina, która przyciąga motyle i owady zapylające, a także cieszy nas przepięknym zapachem.

W dodatku warto mieć ją na balkonie, ponieważ lawenda swoim specyficznym i intensywnym zapachem odstrasza skutecznie komary i kleszcze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lawendy na balkon?

Wybierając lawendę na balkon, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki której wybierzemy odpowiedni i przede wszystkim zdrowy okaz, który będzie cieszył nasze oko przez długi czas. Oto kilka rzeczy, które warto sprawdzić:

  • Roślina powinna mieć już wybarwione pąki kwiatowe i kilka rozwiniętych kwiatów.
  • Lawenda nie może mieć szarej pleśni, która jest grzybem rozwijającym się, gdy roślina nie ma wystarczającego dostępu do powietrza podczas magazynowania jej.
  • Lawenda musi mieć równocześnie wilgotną glebę i suche liście.
  • Spójrzmy dokładnie na liście i łodygę lawendy. Nie może być tam szkodników, np. mszyc i oznak chorób.

Jak pielęgnować lawendę na balkonie?

Pielęgnacja lawendy na balkonie nie różni się w dużym stopniu od uprawy tej rośliny w ogrodzie. Jednak przede wszystkim musimy zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Lawenda najlepiej czuje się w jasnym i słonecznym miejscu. W zacienionym również sobie poradzi, jednak wyda mniej kwiatów.

Ważną informacją dotyczącą stanowiska dla lawendy jest również to, aby nie umieszczać roślin w doniczce zbyt blisko siebie, ponieważ nie będą one miały zapewnionego swobodnego przepływu powietrza i w rezultacie będą gorzej się rozwijały. Podłoże dla lawendy powinno być lekkie, umiarkowanie żyzne, o odczynie od lekko zasadowego do obojętnego. Prawidłowe pH wynosi 6,0-7,0.

Jeżeli chodzi o podlewanie, to gleba powinna być lekko wilgotna. Najlepiej wykonać drenaż, aby nadmiar wody mógł regularnie odpływać. Jest to istotne, ponieważ roślina nie toleruje zalegającej wody w strefie korzeni i w takich warunkach szybko dochodzi do występowania chorób grzybowych, a także zamierania lawendy. Natomiast nawożenie powinniśmy przeprowadzać raz na 2 tygodnie za pomocą nawozu do roślin kwitnących. W razie potrzeby przycinamy lawendę w lutym lub marcu, tnąc maksymalnie 15 cm od ziemi.

Zobacz też:

Na Dzień Matki kup mamie te kwiaty. Długo postoją w wazonie

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe | kwiaty