Kupiłeś bananowca w doniczce? Sprawdź, jak go uprawiać
Bananowiec to roślina rosnąca w gorącym klimacie tropikalnym. Okazuje się, że można uprawiać ją również w warunkach domowych. Jeśli kupiłeś bananowca, to koniecznie poznaj jego główne zasady pielęgnacyjne. Odpowiednio pielęgnowany ozdobi nasz dom pięknymi liśćmi, które oryginalnie udekorują każde wnętrze.
Bananowiec jest wieloletnią rośliną z rodziny bananowatych. Ma krótkie, grube pędy oraz długie, lancetowate liście o intensywnie zielonej barwie. W domu można uprawiać bananowca karłowatego, który osiągnie do 2 m wysokości. Po paru miesiącach prawidłowej pielęgnacji może wydać jadalne banany, lecz nie tak smaczne, jak te z tropików. Poznaj tajniki uprawy tej egzotycznej rośliny i ozdób oranżerię lub salon.
Do bananowca wybieramy dużą doniczkę z otworami odpływowymi, aby zapewnić mu drenaż. Z kolei podłoże musi być żyzne, przepuszczalne, ze składnikami odżywczymi. Możemy kupić gotowe mieszanki do roślin tropikalnych lub wymieszać ziemię z torfem i perlitem.
Roślinę stawiamy w słonecznym stanowisku, jednak z rozproszonym światłem. Bezpośrednio padające promienie mogą przypalić jej liście. Latem możemy przenieść ją na zewnątrz.
Bananowiec w doniczce nie zawsze może wydać owoce, jednak nawet bez nich roślina zachwyca egzotycznym wyglądem. Będzie cieszyć nasze oko przez wiele lat, jeśli zastosujemy najważniejsze zasady pielęgnacyjne. Jak zatem uprawiać bananowca?
- Podlewanie
Bananowca należy regularnie podlewać, lecz nie zbyt obficie, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Nawadniamy go, gdy wierzchnia warstwa podłoża wyschnie, lecz nie doprowadzamy do przesuszenia.
- Nawożenie
Kolejną ważną zasadą pielęgnacyjną jest nawożenie. Ta egzotyczna roślina potrzebuje składników odżywczych, szczególnie w czasie kwitnienia. Możemy używać nawozów uniwersalnych ze zrównoważonym składem lub takich do roślin tropikalnych. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić ze zbyt dużą dawką i tym samym nagromadzeniem soli w glebie.
- Zraszanie
Bananowiec wymaga także zraszania liści, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu jest sucho. Warto zastosować nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na podstawce z wilgotnymi kamykami.
- Przycinanie
Roślinę możemy pobudzić do wytwarzania nowych liści. W tym celu przycinamy jej suche i uszkodzone liście oraz usuwamy boczne pędy.
Zobacz też:
Częstuję skrzydłokwiat moim śniadaniem. Dzięki temu kwitnie na okrągło
Mówią, że przynosi szczęście i pieniądze. Sprawdź, jak dbać o roślinkę dobrobytu