Reklama
Reklama

Kupiłeś bananowca w doniczce? Sprawdź, jak go uprawiać

Bananowiec to roślina rosnąca w gorącym klimacie tropikalnym. Okazuje się, że można uprawiać ją również w warunkach domowych. Jeśli kupiłeś bananowca, to koniecznie poznaj jego główne zasady pielęgnacyjne. Odpowiednio pielęgnowany ozdobi nasz dom pięknymi liśćmi, które oryginalnie udekorują każde wnętrze.

Bananowiec jest wieloletnią rośliną z rodziny bananowatych. Ma krótkie, grube pędy oraz długie, lancetowate liście o intensywnie zielonej barwie. W domu można uprawiać bananowca karłowatego, który osiągnie do 2 m wysokości. Po paru miesiącach prawidłowej pielęgnacji może wydać jadalne banany, lecz nie tak smaczne, jak te z tropików. Poznaj tajniki uprawy tej egzotycznej rośliny i ozdób oranżerię lub salon

Gdzie posadzić bananowca? Wybór doniczki, podłoża i stanowiska

Do bananowca wybieramy dużą doniczkę z otworami odpływowymi, aby zapewnić mu drenaż. Z kolei podłoże musi być żyzne, przepuszczalne, ze składnikami odżywczymi. Możemy kupić gotowe mieszanki do roślin tropikalnych lub wymieszać ziemię z torfem i perlitem. 

Roślinę stawiamy w słonecznym stanowisku, jednak z rozproszonym światłem. Bezpośrednio padające promienie mogą przypalić jej liście. Latem możemy przenieść ją na zewnątrz.

Jak pielęgnować bananowca po posadzeniu? Najważniejsze zasady

Bananowiec w doniczce nie zawsze może wydać owoce, jednak nawet bez nich roślina zachwyca egzotycznym wyglądem. Będzie cieszyć nasze oko przez wiele lat, jeśli zastosujemy najważniejsze zasady pielęgnacyjne. Jak zatem uprawiać bananowca?

  • Podlewanie

Bananowca należy regularnie podlewać, lecz nie zbyt obficie, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Nawadniamy go, gdy wierzchnia warstwa podłoża wyschnie, lecz nie doprowadzamy do przesuszenia. 

  • Nawożenie

Kolejną ważną zasadą pielęgnacyjną jest nawożenie. Ta egzotyczna roślina potrzebuje składników odżywczych, szczególnie w czasie kwitnienia. Możemy używać nawozów uniwersalnych ze zrównoważonym składem lub takich do roślin tropikalnych. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić ze zbyt dużą dawką i tym samym nagromadzeniem soli w glebie. 

  • Zraszanie

Bananowiec wymaga także zraszania liści, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu jest sucho. Warto zastosować nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na podstawce z wilgotnymi kamykami. 

  • Przycinanie

Roślinę możemy pobudzić do wytwarzania nowych liści. W tym celu przycinamy jej suche i uszkodzone liście oraz usuwamy boczne pędy

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin