Reklama
Reklama

Kup za 1,50 zł i wsyp do wody, a kwiaty w wazonie będą stały tygodniami

Kwiaty w wazonach wyglądają pięknie, jednak już po kilku dniach zaczynają tracić swój urok. Cięte chryzantemy, róże, lilie i gerbery zachwycają swą urodą, ale niestety szybko więdną. Na szczęście istnieje prosty trik, aby postały nawet dwa czy trzy tygodnie. Aby móc długo napawać się ich widokiem, wsyp do wody odrobinę specyfiku za 1,50, który na pewno masz w kuchennej szafce.

Kwiaty cięte nie mają szans postać tyle, co chryzantemy i astry w doniczkach, ale wcale nie musisz wyrzucać ich tuż po 1 i 2 listopada. Okazuje się, że istnieje prosty trik, aby znacznie wydłużyć trwałość kwiatów w wazonie. 

Aby tak było, wcale nie musisz dodawać do wody drogich odżywek ze sklepów ogrodniczych. Po prostu wyciągnij z kuchennej szafki popularny produkt za 1,50. Jeżeli wzmocnisz nim cięte kwiaty na Wszystkich Świętych, te na pewno postoją w idealnym stanie na grobach nawet 2-3 tygodnie. I to nawet przy brzydkiej pogodzie.

 

Jakie cięte kwiaty na cmentarz wybrać?

Jeśli chodzi o cięte kwiaty w sklepach, to najpopularniejszym wyborem wśród Polaków są chryzantemy wielokwiatowe. To dość odporny gatunek, który na pewno przypadnie ci do gustu, jeżeli jesteś fanem roślin o dużych kwiatostanach. To dobry wybór tym bardziej że dostępne są one w przystępnej cenie i wielu kolorach, m.in. czerwonym, fioletowym, białym czy żółtym. 

Kwiaty cięte na cmentarz to jednak nie tylko chryzantemy, ale również takie gatunki jak:

  • róże
  • lilie
  • astry
  • dalie
  • gerbery

Niezależnie od tego, które podobają ci się najbardziej, będąc w sklepie, zawsze wybieraj te, które znajdują się jeszcze w początkowej fazie kwitnienia. Dzięki temu masz pewność, że będą stały na grobach przez długi czas. Te rozwinięte lub przekwitające mogą zwiędnąć już po kilku dniach, a przecież nie o to chodzi.

Wsyp odrobinę do wazonu, a kwiaty cięte na cmentarzu będą stały tygodniami

Chcesz zagwarantować sobie, że twoje cięte chryzantemy, róże czy dalie postoją na cmentarzu w idealnym stanie nawet przez 2-3 tygodnie? W takim razie przed włożeniem do wazonu przytnij pod skosem końcówki łodyg. 

Do samej wody w wazonie, w której stoją kwiaty, wsyp zaś odrobię kwasku cytrynowego. A jeżeli nie masz go akurat w kuchennej szafce, na pewno dostaniesz go w każdym sklepie spożywczym w cenie od 1,50 - 2,00 zł. Na każdy litr wody wystarczy pół małej łyżeczki kwasku cytrynowego, które po prostu musisz ze sobą wymieszać.

 

Sprawdź: 1 listopada połóż kapustę na grobie. Postoi tam aż do wczesnej wiosny

Nie tylko kwasek cytrynowy. Inne sposoby na przedłużenie trwałości ciętych chryzantem

Wiedz jednak, że nie tylko kwasek cytrynowy może wydłużyć trwałość ciętych kwiatów na cmentarzu. Pomogą ci w tym również inne specyfiki i przedmioty takie jak: 

  • Aspiryna - Popularny lek ekspresowo poprawi kondycję ciętych chryzantem czy dalii. Po prostu wyjmij 1 pastylkę, pokrusz ją i wsyp ją do wazonu. Jedna tabletka aspiryny wystarczy nawet na 4 litry wody.
  • Cukier - Według porad w internecie, aby wydłużyć trwałość kwiatów, możesz również wsypać do wazonu z wodą 1 łyżeczkę cukru wraz z 1 łyżeczką octu jabłkowego i odrobiną wybielacza w płynie.
  • Moneta - Kolejny interesujący sposób. Warunek, aby wydłużyć trwałość ciętych kwiatów jest jeden - musi być to pieniądz wykonany z mosiądzu o nominale 1, 2 lub 5 groszy. 

Czytaj również: Postaw na grobie zamiast chryzantem. Te kwiaty długo będą cieszyć oczy

Zobacz też:

Na Dzień Matki kup mamie te kwiaty. Długo postoją w wazonie

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty