Krzewy porzeczek usychają? Znajomy ogrodnik zdradza, co może być przyczyną
Twoje porzeczki marnieją pomimo regularnego podlewania? To zdarza się częściej, niż myślisz. Wbrew pozorom przyczyną złego stanu zdrowia krzewów nie zawsze jest susza. Jeśli liście rośliny żółkną, a jej pędy stają się suche i kruche, winowajcami mogą być także szkodniki i choroby grzybowe. Nasz znajomy ogrodnik wymienił najczęstszych winowajców.
Porzeczka to popularny użytkowy krzew uwielbiany przez wszystkie pokolenia Polaków. Jego czerwone plony są przepyszne, mają lekko kwaskowaty smak i mnóstwo cennych witamin, a sama pielęgnacja rośliny nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności.
Nie jest jednak tak, że wystarczy jedynie podlewać porzeczkę, aby ta była zdrowa i bujnie owocowała. To nie zawsze wystarcza, więc nasz znajomy ogrodnik wyjaśnił nam, co robić, kiedy krzewy porzeczek usychają mimo regularnego nawadniania. Dowiedz się, dlaczego marnieje, by dzięki szybkiej reakcji, uratować roślinę.
Może cię zainteresować: Zrób to z nasionami kopru. Plony zobaczysz w mgnieniu oka
Usychająca porzeczka to przykry widok, a powodem takiego stanu rzeczy nie zawsze są braki w podlewaniu. Jeśli jej liście zwijają się, zaczynają brązowieć, albo już opadają z krzewu, nie zwlekaj z reakcją, bo wkrótce gałązki zaczną usychać i krzew nie będzie owocował.
- antraknoza porzeczki
Jeśli zauważyłeś, brunatne plamy, które z dnia na dzień robią się większe, to najprawdopodobniej masz do czynienia z antraknozą porzeczki, czyli chorobą zwaną także opadziną liści.
Nie czekaj, aż te spadną na glebę. Aby uratować porzeczkę, regularnie usuwaj zainfekowane części rośliny, stosuj opryski fungicydowe z miedzią i ściółkuj ziemię wokół krzewu.
- mączniak porzeczki
Mączniak porzeczki to kolejna choroba, na którą musisz uważać. Może występować, jeśli widzisz biały, przypominający mąkę nalot na liściach oraz pędach, który w miarę upływu czasu ciemnieje.
Aby uratować porzeczkę zainfekowaną przez plamistość liści, stosować możesz opryski siarkowe. Obowiązkowe jest także pozbycie się zainfekowanych części rośliny.
- biała plamistość porzeczki
Biała plamistość porzeczki różni się tym, że na liściach są jasne plamy, ale z ciemnym brzegiem o okrągłym kształcie. W miarę upływu czasu doprowadzają do ich zaschnięcia.
Porzeczkę z tą chorobą możesz wyleczyć, stosuj opryski na bazie miedzianu po zbiorach owoców. Dobre dla krzewów będzie także ich przerzedzenie, które poprawi cyrkulację powietrza.
Czytaj również: Ślimaki uciekną, gdzie pieprz rośnie. Wystarczy, że rozsypiesz to na grządkach
Najgorszą chorobą porzeczki, z jaką możesz mieć do czynienia, jest jednak wirusowa rewersja porzeczki. Rozpoznasz ją po tym, że liście są zdecydowanie bardziej szorstkie, niż zazwyczaj, a sam krzew przestaje wydawać plony.
Rewersji porzeczki nie da się uleczyć. Co więcej, aby ta dolegliwość nie dotknęła także innych roślin w ogrodzie, zainfekowany krzew musisz wykopać i pozbyć się go. Inaczej może się rozprzestrzenić.
Szkodniki porzeczki, na które trzeba uważać to przede wszystkim mszyce - te w okresie letnim nie oszczędzają prawie żadnego krzewu. Pokrywają liście spadzią, przez co te są lekkie i zwijają się. Rozprawi się z nimi jednak oprysk z pokrzywy.
Kolejne na liście są przędziorki, przez które krzewy żółkną i widoczne są na nich maleńkie pajęczynki. Spróbuj zraszać je wodą i zaproś do swojego ogrodu dobroczynka.
Przeziernik porzeczkowiec powoduje zaś zamieranie pojedynczych pędów. To właśnie w nich znajdują się larwy owada, więc utnij je najszybciej, jak możesz. Spróbuj także porozkładać pułapki feromonowe, aby je odstraszyć. Podobnie jest ze zwójką porzeczkową.
Natomiast na wciornastki, przez które liście nabierają jasnych lub żółtych plamek, pomóc powinny ekologiczne opryski z olejów roślinnych. Możesz sięgnąć po olej rydzowy, wyciąg z wrotyczu albo olej neem.
Zobacz też:
Jeszcze nie podlewasz piwonii tą odżywką? Lepiej się pospiesz, jeśli chcesz mieć piękne kwiaty
O tej porze roku licznie wlatują do domów. Nie wyrzucaj ich, są pożyteczne
Twój skrzydłokwiat marnieje? Przyczyną mogą być te szkodniki