Reklama
Reklama

Ślimaki uciekną, gdzie pieprz rośnie. Wystarczy, że rozsypiesz to na grządkach

Intensywne prace ogrodnicze są bardzo często zakłócane przez szkodniki. Dla wielu ogrodników zwłaszcza walka ze ślimakami to coroczny rytuał, który ciągnie się tygodniami, zabierając przy tym radość z prowadzenia upraw i wypoczynku na łonie natury. Jednak teraz jest skuteczny sposób na to, by je zwalczyć. I nie wymaga nawet wizyty w specjalistycznym sklepie!

Ślimaki — ważne dla ekosystemu, groźne dla upraw

Działalność ślimaków w ogrodzie bywa bardzo destrukcyjna. Największe szkody wyrządzają pomrowy, czyli ślimaki nagie, które nie mają muszli. Żerują głównie nocą, preferując młode rośliny, sadzonki, liście sałaty, truskawek, kapusty czy host.

Ich obecność zdradzają charakterystyczne ślady śluzu i nadgryzione liście. Co gorsza, potrafią w ciągu jednej nocy ogołocić znaczną część upraw.

Pieprz jako naturalny odstraszacz ślimaków

Rośnie nasza świadomość ekologiczna, dlatego też coraz więcej osób szuka naturalnych i nieszkodliwych metod ochrony roślin. Właśnie w tym kontekście warto wspomnieć o czarnym pieprzu. Jego ostrość oraz intensywny zapach działają drażniąco na ślimaki, które poruszają się, wydzielając śluz — ich delikatna skóra nie toleruje kontaktu z substancjami o właściwościach drażniących.

Rozsypywanie pieprzu wokół grządek, rabat, czy pojedynczych roślin może skutecznie odstraszyć ślimaki. Tworzy on barierę, której niechętnie przekraczają.

Jak stosować pieprz w praktyce?

Aby metoda była skuteczna, należy pieprz rozsypać w suchy dzień, bezpośrednio na glebę w miejscach szczególnie narażonych na inwazję ślimaków. Można go także zastosować w formie oprysku:

Składniki na spray pieprzowy:

  • 1 litr wody,
  • 1-2 łyżki czarnego pieprzu (mielonego),
  • kilka kropel naturalnego detergentu (np. szare mydło w płynie).

Taką mieszankę warto spryskiwać bezpośrednio na liście roślin oraz na glebę wokół nich. Ważne, by unikać oprysków w czasie pełnego słońca — może to uszkodzić liście.

Dlaczego warto zwalczać ślimaki pieprzem?

Warto pamiętać, że pieprz to metoda pomocnicza. Sprawdzi się najlepiej jako element szerszej strategii ochrony roślin. Może nie zlikwiduje ślimaczego problemu całkowicie, ale znacząco ograniczy ich obecność. Dla zwiększenia jego skuteczności warto uwzględnić również inne metody, w tym fizyczne, jak popiół, czy skorupki jajek.

Pieprz, poza wszystkimi zaletami, jest w dodatku nietoksyczny, łatwo dostępny i bezpieczny dla środowiska. Praktycznie nic nie kosztuje cię zwalczanie ślimaków z jego pomocą, a samo przygotowanie mieszanki, nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne.

Zobacz też:

Papryka zakwitła zbyt wcześnie? Zrób to, a zbierzesz 2 razy więcej plonów

​Truskawki i pomidory uwielbiają ten nawóz. Przygotuj więcej i podlej też róże

Te kwiaty rodzice najchętniej kupują na komunię. Są delikatne i eleganckie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | szkodniki w ogrodzie