Reklama
Reklama

Koperek przestaje rosnąć i żółknie? Uratujesz go tym domowym sposobem

Wiele osób uprawia w ogrodzie koperek ze względu na wspaniały aromat zioła, znacznie różniący się od tego sklepowego. Niestety czasem bywa tak, że przestaje rosnąć i żółknie. W takim przypadku nie musimy spisywać rośliny na straty. Poznaj przyczyny obumierania koperku oraz domowy sposób na jego odratowanie.

Koperek ogrodowy jest uprawiany ze względu na jego aromatyczne liście. To właśnie je wykorzystujemy do zup, sosów, sałatek, ogórków kiszonych lub do ziemniaczanych i rybnych dań. Co zrobić, gdy zaczyna obumierać? Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby uratować koperek

Dlaczego koperek obumiera? Przyczyn może być kilka

Najczęstszą przyczyną żółknięcia i zahamowania wzrostu koperku jest atak szkodników np. mszycy wierzbowo-marchwiowej. Zobaczymy ją gołym okiem. Owad ma ciało o długości 6 mm i zmienną barwę ciała np. zielonkawą lub szarą. Występuje w dużych koloniach. 

Uciążliwy insekt doprowadza do kędzierzawienia koperku, potocznie nazywanym zwijaniem liści. Z czasem zioło zaczyna brązowieć i całkowicie obumiera. Właśnie dlatego tak ważne jest ciągłe monitorowanie roślin i przystąpienie do szybkiego działania. 

Inną przyczyną obumierania koperku może być nieodpowiednia pielęgnacja. Przykładowo roślina przestanie rosnąć, gdy posadzimy ją na zbyt kwaśnej ziemi lub na stanowisku z niewystarczającą ilością słońca. Pamiętajmy, że zioło wymaga podłoża o pH 5,5 lub podobnego do odczynu obojętnego. 

Jak uratować koperek, który obumiera? Przygotuj oprysk z taniego warzywa

Jeśli widzimy, że koperek zaatakowały mszyce, to warto wykonać oprysk z czosnku lub cebuli, który przepędzi szkodniki z rośliny. Dodatkowo wykorzystujemy ocet, doraźnie zwalczając owady. Jak zatem zrobić środek przeciw tym insektom?

Potrzebujemy 200 g czosnku lub 80 g cebuli oraz 1 l octu i 10 l wody. Trzy składniki mieszamy ze sobą i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie przelewamy mieszankę do butelek ze spryskiwaczem i opryskujemy zainfekowane rośliny. 

W przypadku, gdy nie nastąpił atak insektów, a podłoże ma zbyt kwaśny odczyn pH, to musimy go czym prędzej zmienić. W tym celu stosujemy środki powodujące jego zmianę na bardziej zasadowy

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | pielęgnacja roślin