Reklama
Reklama

Koniecznie zrób to z różami jeszcze w maju. Będą kwitły o wiele dłużej

Róże uznawane są za jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodu. Różnorodność kwiatów, form, kolorów i zapachów sprawia, że stanowią prawdziwy skarb wśród roślin ozdobnych. Aby tak jednak było, należy o nie odpowiednio zadbać, a druga połowa maja jest na to doskonałym momentem. Wykonaj kilka ważnych zabiegów, w tym majowe cięcie, a róże odwdzięczą ci się długim i obfitym kwitnieniem. Dowiedz się, co dokładnie należy zrobić.

Maj to dla ogrodników wzmożony czas pracy, zarówno jeśli chodzi o sadzenie warzyw, jak i pielęgnację roślin ozdobnych. W tym miesiącu wiele kwiatów zachwyca już swoim kwitnieniem, inne zaś dopiero się do tego przygotowują i wymagają odpowiedniej uwagi. Tak jest w przypadku róż, które dzięki zabiegom pielęgnacyjnym, takim jak majowe cięcie, zakwitną na dłużej i bardziej intensywnie. 

Przycinanie róż w maju. Sposób na intensywniejsze i dłuższe kwitnienie

Druga połowa maja to czas, w którym róże szykują się do kwitnienia. Wobec tego można zauważyć ich szybszy oraz bujniejszy wzrost. To dobry moment, aby wykonać jeden z ważniejszych zabiegów, a mianowicie cięcie korekcyjne róż, które przynosi nie tylko lepszą formę krzewu, ale również wpływa na jakość kwiatów i kwitnienie.  

Aby je wykonać, należy być precyzyjnym. W przypadku najsilniejszych przyrostów na krzewie róży, warto je skrócić o połowę, gdyż czasami osiągają nawet metr długości. Jeśli chodzi o mniejsze i słabsze, wystarczy przycinka do wysokości 20-25 cm. Ważne, by cięcie przeprowadzać pod kątem, tuż nad oczkiem skierowanym na zewnątrz rośliny. Używany sekator powinien być zdezynfekowany i ostry, aby zminimalizować ryzyko gnicia. 

Chcąc wydłużyć czas kwitnienia róż w swoim ogrodzie, warto pokusić się o sekwencyjne cięcie róż. To metoda, która w zamyśle dzieli krzewy na grupy i przycina je w odstępach czasowych, na przykład co dwa tygodnie. Dzięki temu kwitnienie roślin nie następuje w tym samym czasie, a wydłuża się i ogród zachwyca feerią barw przez całe lato. Oczywiście w tym wszystkim nie można zapomnieć o cięciu sanitarnym, które również można przeprowadzać w maju. To ważny zabieg, który pomaga utrzymać krzewy silne i zdrowe.  

Zobacz także: Posadź tę roślinę w ogródku. Gdy zakwitnie, sąsiadki będą prosić o sadzonki

Co pobudzi róże do kwitnienia? O tych zabiegach również pamiętaj w maju

Cięcie róż w maju to jeden z ważniejszych zabiegów, ale niejedyny. Warto zadbać również o inne kwestie, dzięki którym krzewy nabiorą jeszcze więcej siły na bujne i zjawiskowe kwitnienie. Mowa między innymi o zadbaniu o podłoże, w którym rosną róże. Warto ją spulchniać i wzbogacać, między innymi za pomocą kompostu. Kluczowe jest również systematyczne i dokładne podlewanie bezpośrednio pod krzew, by nie moczyć liści i nie zwiększać ryzyka infekcji grzybowych.  

Dla wzmocnienia roślin ważne jest również odpowiednie nawożenie. W maju należy różom dostarczać składników, które wspomagają kwitnienie. Mowa więc o fosforze, potasie i magnezie. To już nie czas na dostarczenie azotu. Najlepszym wyborem będą więc nawozy mineralne przeznaczone dla róż bądź dla roślin kwitnących. Dobrym rozwiązaniem mogą być też domowe mieszanki, które wspomogą bujne kwitnienie.

Aby tak jednak było, należy dołożyć wszelkich starań względem ochrony róż przed szkodnikami. Maj to czasy, w którym zwiększa się liczebność i aktywność mszyc i skoczków, które stanowią poważne zagrożenie dla tych roślin. Warto więc monitorować regularnie stan i szybko reagować w razie objawów inwazji, sięgając w pierwszej kolejności po naturalne środki. Dobrze również działać profilaktycznie i stosować naturalne opryski dla róż, które ochronią krzewy.  

Sprawdź też: Masz zacieniony ogród? Ta roślina będzie w nim kwitła, jak szalona

Zobacz też:

Nie lubisz zapachu lawendy? Ta roślina wygląda podobnie i kwitnie jeszcze dłużej

Wlewaj do doniczek raz na 2 tygodnie. Petunie utoną w kwiatach

Wystarczy trochę mydła i czosnek. Szkodniki nie zbliżą się do warzywnika

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | przycinanie | nawożenie | kwiaty