Reklama
Reklama

Już zaczyna kwitnąć. Tak dbaj o miodunkę w ogrodzie, a będzie cieszyła oko całą wiosnę

Miodunka może trafić na skarpy i skalniaki. Można ją również wykorzystywać jako roślinę okrywową. Jest urokliwa i wytwarza dzwonkowate kwiaty, które w miarę rozwoju zmieniają barwę. Jak dbać o tę miododajną roślinę? Wyjaśniamy.

Miodunkę można wyhodować z nasion lub nabyć gotowe sadzonki. Roślina będzie ozdobą każdego ogrodu, jeśli tylko należycie się o nią zadba. Co warto wiedzieć o miodunce i jak wygląda jej uprawa? 

Miodunka — charakterystyka rośliny

Miodunka (Pulmonaria) to roślina z rodziny ogórecznikowatych, która występuje w naturze w Europie aż po Azję Wschodnią. To bylina dzieląca się na liczne gatunki, wśród których cztery można znaleźć w Polsce. To: miodunka plamista, miodunka wąskolistna, miodunka miękkowłosa i miodunka ćma. Miodunka czerwona z kolei jest antropofitem, czyli gatunkiem zadomowionym w naszym kraju.

Jak wygląda miodunka? Różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami są często tak nieznaczne, że trudno stwierdzić, z jaką jej odmianą ma się do czynienia. Roślina dorasta do 30 cm wysokości, a jej ozdobą są kwiaty, które kwitną od marca do maja. Ich barwa zmienia się przy tym wraz z rozwojem rośliny — najpierw jest różowa lub czerwona, a następnie stopniowo przechodzi w fioletową. Gdy dzwonkowate kwiaty przekwitną, na roślinie pojawiają się owłosione orzeszki, czyli owoce. 

Czytaj też: Bromelia nie chce kwitnąć? Kwiaciarka zdradza, jak ją do tego skłonić 

Miodunka — uprawa i pielęgnacja

Miodunka to roślina urokliwa i łatwa w uprawie. Jeśli chcemy posadzić ją w swoim ogrodzie, powinniśmy wybrać miejsce półcieniste, a nawet zacienione. Podłoże zaś powinno być żyzne i średnio wilgotne, o odczynie pH lekko kwaśnym lub obojętnym. W miarę wzrastania miodunka tworzy kłącza, dzięki którym rozrasta się w kępy.

Najlepiej wyściółkować przestrzeń wokół niej drobno posiekaną korą. Podłoże będzie wówczas bardziej wilgotne, a korzenie zimą lepiej chronione przed mrozem. Miodunka może być jednak wykorzystywana jako roślina okrywowa. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Będzie doskonale się rozwijać, nawet jeśli zostawimy ją w spokoju.

Jeśli jednak chcemy, by pięknie się rozrastała i obficie kwitła, musimy zwracać uwagę na jej właściwe podlewanie i nawożenie. Miodunkę należy podlewać tylko wówczas, gdy przez dłuższy czas nie występują opady deszczu. W trakcie podlewania nie wolno jednak zmoczyć liści, by nie narazić rośliny na atak mączniaka. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, miodunkę warto odżywić wiosną nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Można również od czasu do czasu podlać ją biohumusem lub gnojówką z pokrzywy, uprzednio ją rozcieńczając (proporcje 1:10). 

Zobacz też:

Borówki w doniczce na balkonie będą rosły równie dobrze, jak w glebie. Pamiętaj jednak o tym

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin