Reklama
Reklama

Już niedługo zakwitną. Obok tej odmiany tulipanów trudno przejść obojętnie

Jeśli marzysz o naprawdę efektownych kwiatach w ogrodzie, powinnaś posadzić tulipany papuzie, które od setek lat zachwycają Europejczyków swoją oryginalną urodą. Odmiana ta ceniona jest przede wszystkim za swoje barwne płatki, w nietypowym kształcie. Na rabatach prezentuje się jak drogocenny klejnot, ale cebulki w sklepach ogrodniczych są tanie i roślinę łatwo się uprawia.

Tulipany papuzie to kolorowe ptaki wśród wiosennych roślin. Ta nietypowa odmiana popularnych kwiatów już w XVII wieku zachwycała niderlandzkich malarzy niecodzienną urodą swych wielobarwnych, efektownie poskręcanych i postrzępionych płatków. 

Mimo upływu lat dziś również trudno przejść obok niej obojętnie. To żywe dzieła sztuki, które możesz mieć w swoim ogrodzie. Wystarczy, że poznasz kilka zasad uprawy. Gdy dowiesz się, jak o nie dbać, a wszystkie sąsiadki pozazdroszczą ci tęczowej rabaty na działce. 

Jak wyglądają tulipany papuzie? Obok tej odmiany trudno przejść obojętnie

Tulipany papuzie są odmianą tulipanów, która powstała w wyniku niecodziennej mutacji tych kwiatów. Już na pierwszy rzut oka kojarzą się z pstrokatą papugą. Z uwagi na pokaźne 40-50 cm łodygi, zachwycają urodą niezależnie od pory roku, ale najpiękniejsze są wtedy, gdy rozkwitają - pod koniec kwietnia lub na początku maja. 

Wtedy ich jasne, kolorowe kwiaty z ciemnymi pręcikami mogą osiągnąć nawet 12 cm średnicy. Większość tulipanów papuzi charakteryzuje się dwukolorowymi płatkami, o płomienistych wzorach. 

Nie są idealnie proste, a poskręcane i poszarpane, na końcach lekko zabarwione na zielono, co dodaje im jeszcze więcej uroku. Wszystkie wyglądają wspaniale, jednak za najpiękniejsze podgatunki tulipanów papuzzi ogrodnicy uważają zazwyczaj:

  • Apricot Parrot - jest to piękny tulipan papuzzi o kwiatach w odcieniu morelowo-łososiowym z subtelnymi, zielonymi przejściami. Osiąga od 40 do 60 cm wysokości, a jego subtelna uroda sprawia, że pięknie się komponuje również z innymi roślinami na rabatach.
  • Black Parrot Rolls-Royce - wielokrotnie nagradzana odmiana tulipana o dużych, ciemnorubinowych, pięknie pofalowanych płatkach z mocno powycinanymi krawędziami. Kwitnie późno i jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne.  
  • White Parrot - ta odmiana tulipana również wyróżnia się dużymi pozwijanymi płatkami, które przypominają skrzydła łabędzia. Jest wysoka, osiąga nawet 60 cm wysokości, a ich kwiatostan wygląda, jakby był przedłużeniem łodygi, bo od środka zaczyna się seledynowym kolorem.
  • Arabian Mystery - ten tulipan wygląda jak wyciągnięty z bajki z uwagi na duże fioletowe płatki, obszyte śnieżnobiałymi krawędziami. Kwitnie późną wiosną, a jego drugą cechą charakterystyczną jest silna łodyga, która wytrzyma nawet silne wiatry.

Może cię zainteresować: Rozsyp pod krzewem róży. Będzie kwitła przez całe lato

Jak uprawiać tulipany papuzie? Pamiętaj o tym, a będą najpiękniejszą ozdobą rabat

Tulipany papuzzie powinieneś posadzić jesienią we wrześniu albo na początku października. Idealne stanowisko dla tej rośliny powinno być nasłonecznione, albo półcieniste i odsłonięte od wiatru. W całkowitym cieniu kwiaty mogą nie chcieć tak pięknie się wybarwiać i rozkwitać.

Najlepsze podłoże do odmiany tulipanów to ziemia żyzna, próchnicza o obojętnym odczynie pH od 6 do 7,5. Może być kompostowa, albo zwykła z dodatkiem odkwaszonego torfu. Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | działka | pielęgnacja roślin