Jak prawidłowo podwiązywać pomidory? Dzięki temu gałązki nie będą się łamać
Jednym z niezbędnych elementów uprawy pomidorów jest zadbanie o utrzymanie ich w odpowiedniej, pionowej pozycji. W tym celu wykorzystuje się specjalne paliki, do których należy podwiązać gałązki. Jeśli ogrodnik nie zada sobie tego trudu, roślina zacznie rozrastać się płasko, po ziemi, będzie też bardziej narażona na uszkodzenia i choroby. Jak prawidłowo podwiązywać pomidory, aby nie złamać gałązek?
Podwiązywanie pomidorów to ważny zabieg, który umożliwia prowadzenie rośliny w górę. Krzaki mogą dorastać nawet do 2 m wysokości, nie poradzą sobie więc bez właściwej podpory. Dzięki podwiązywaniu gałęzi posiadają stabilną pozycję i nie uginają się, ani nie łamią pod ciężarem owoców.
Zabieg ten najlepiej przeprowadzić na wczesnym etapie wzrostu rośliny, kiedy jest ona jeszcze podatna na układanie. W razie potrzeby wiązanie można później zmienić lub poprawić.
Podwiązywanie pomidorów to zabieg pielęgnacyjny, który umożliwi roślinie pionowy wzrost. Ma to niebagatelne znaczenie i nie chodzi jedynie o ochronę przed łamiącymi się gałęziami. W innym przypadku (z małą odległością od gleby), drastycznie wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania lub gnicia.
Pomidory bez podparcia i podwiązywania są też łatwym łupem dla szkodników, które mają często bezpośredni dostęp do rośliny. Oprócz tego pomidory dzięki podwiązywaniu są łatwiejsze w pielęgnacji, czy zwalczania chorób. Pionowe ustawienie rośliny jest też sposobem na zaoszczędzenie miejsca w uprawie.
Podwiązywanie pomidorów ma z pewnością więcej zalet niż wad. Jednak taka forma uprawy niesie ze sobą pewne wyzwania, którym musi sprostać ogrodnik. Dotyczy to przede wszystkim podlewania pomidorów.
Ze względu na to, że roślina będzie piąć się w górę, to jej dostęp do wody będzie ograniczony. Pomidory rosnące bezpośrednio na ziemi, mają możliwość wpięcia korzeni w glebę, co umożliwia im dodatkowe pozyskiwanie wody. W przypadku pomidorów podwiązywanych roślina nie ma takiej możliwości. Dlatego trzeba zwrócić jeszcze większą uwagę niż zwykle na regularne i obfite podlewanie.
Kluczem do powodzenia podwiązywania pomidorów, jest stabilne podparcie rośliny. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie drucianej siatki z palikami wbitymi w ziemię na około 30 cm. Dzięki temu w momencie, gdy pomidory zaczną rosnąć, nabierać soków i rozmiarów, nie złamią się na gałązkach lub przechylą, na przykład samej siatki z cienkiego drutu.
Do podwiązywania pomidorów można wykorzystać sznurek, tasiemkę lub inny wytrzymały, a jednocześnie bezpieczny dla rośliny materiał. Musi on być odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, deszcz czy promienie UV. Alternatywą dla sznurków są specjalne, plastikowe klamerki lub samoprzylepne, biodegradowalne zapinki, które można znaleźć w sklepach ogrodniczych.
Łydygi należy podwiązywać dość luźno, żeby nie uszkodzić rośliny i zostawić jej miejsce do dalszego rozrostu. Kolejne wiązania powinny się znajdować o odległości ok. 20 cm. od siebie. Wraz ze wzrostem rośliny należy dodawać kolejne tasiemki.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną