Jak pozbyć się ziemiórek? Zalej je tym, a wyniosą się w mgnieniu oka
Małe, czarne muszki zaatakowały twoje rośliny doniczkowe? Jeśli widzisz ziemiórki w pobliżu doniczki, to natychmiast zacznij je zwalczać, aby nie zniszczyły długo pielęgnowanych okazów. Możesz użyć chemicznych środków, choć równie skutecznym, a bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest zastosowanie naturalnych produktów.
Ziemiórki, czyli drobne, czarne muszki, możemy zauważyć przy roślinach, które mają stale wilgotne podłoże. Zagrożenie dla okazów stanowią jednak nie uskrzydlone, dorosłe formy, a larwy, żerujące w ziemi, podgryzające korzenie. Z czasem kwiaty doniczkowe słabną, więdną i stają się bardziej podatne na choroby. Sprawdź skuteczne metody na zwalczanie tych irytujących szkodników.
Preparatem, który nie szkodzi roślinom doniczkowym, a w mig pomaga pozbyć się ziemiórek, jest wyciąg z koszyczków rumianku. Taki środek możemy kupić w sklepie lub przygotować go samodzielnie. W jaki sposób?
Musimy zalać 9 saszetek herbaty rumiankowej 0,5 l wrzącej wody. Napar zostawiamy pod przykryciem do ostygnięcia i dopiero wtedy podlewamy nim kwiaty, zwłaszcza przy łodygach. Ten zabieg powtarzamy 3 razy w odstępie wynoszącym 4 dni.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sezon grzewczy w pełni. Co zrobić z roślinami doniczkowymi?
Popularną metodą na zwalczanie ziemiórek jest przygotowanie naparu z czosnku. W tym celu zalewamy rozgniecioną główkę warzywa szklanką wrzątku. Gdy napar ostygnie, to rozcieńczamy go jeszcze z 1 l wody i podlewamy okazy raz na 4-5 dni.
Kolejnym sposobem na pozbycie się szkodników jest przygotowanie preparatu z 3/4 szklanki wody, 1 łyżeczki octu jabłkowego i kilku kropel płynu do naczyń. Podlewamy nim kwiaty co 5-7 dni.
Możemy też zrobić oprysk na ziemiórki. Wystarczy 25 kropelek olejku cynamonowego zmieszać z 2 szklankami letniej wody. Takim preparatem spryskujemy rośliny co 3-4 dni.
Chcesz zapobiec rozwojowi ziemiórek? Przed posadzeniem roślin, należy pamiętać o uprażeniu ziemi w piekarniku. Jak to zrobić?
Musimy wysypać ziemię na blachę i wstawić do piekarnika nagrzanego do 90 stopni Celsjusza. Dzięki temu stanie się wyjałowiona.
Gleba powinna prażyć się przez 30 minut. Możemy zamieszać ją kilka razy. Ta metoda jest również skuteczna na pleśń w doniczce.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły