Reklama
Reklama

Jadalne kwiaty tego drzewa wyrastają bezpośrednio z kory. Są słodkie i dekoracyjne

Judaszowiec południowy wyróżnia się niezwykłą urodą i jadalnymi kwiatami, które mogą rosnąć nie tylko na całej długości gałęzi, ale również na pniu. Ta ciekawa roślina nadaje się do uprawy w Polsce, choć trzeba o nią właściwie dbać i zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Wówczas będzie widowiskową ozdobą ogrodu. Czy uprawa judaszowca południowego jest trudna? Wyjaśniamy.

Judaszowiec południowy, znany również jako judaszowiec wschodni, to drzewo z rodziny bobowatych, występujące naturalnie na obszarze Azji Mniejszej i południowej części Europy. Drzewo uprawiane jest chętnie w Afryce i Ameryce Północnej.

W Polsce jego uprawa jest raczej rzadka, a przecież prezentuje się niezwykle zjawiskowo i w dodatku jego kwiaty są jadalne. To fantastyczna roślina ozdobna, którą można wybrać do swojego ogrodu. Jak uprawiać judaszowiec południowy?

Jak wygląda judaszowiec południowy? Charakterystyka rośliny

Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) w naturze dorasta nawet do 14 metrów wysokości, jednak w polskim klimacie nie jest aż tak duży. Zwykle osiąga do 6 metrów. Ma szeroką, rozłożystą koronę i duże liście, które jesienią przebarwiają się na żółto oraz pomarańczowo.

Jego znakiem charakterystycznym są jednak kwiaty, zebrane w okazałe baldachogrona. Pojawiają się nie tylko na całej długości gałęzi, ale również na pniu rośliny. To tak zwana kaulifloria, rzadko spotykana wśród drzew rosnących w umiarkowanym klimacie. Niezwykłej urody kwiaty są purpurowo-różowe i kwitną wiosną, w kwietniu oraz w maju. 

Co ciekawe, kwiaty judaszowca południowego są jadalne. Mają delikatny zapach, a także słodki, lekko kwaskowaty smak. To świetny dodatek na przykład do sałatek, pełniący również funkcję dekoracyjną. 

Czytaj też: Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie 

Judaszowiec południowy — uprawa. Jak pielęgnować roślinę?

Judaszowca południowego można rozmnażać przez nasiona. Najlepiej wysiewać je wiosną w szklarni czy pod folią. Stanowisko pod ostateczną uprawę judaszowca południowego powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Podłoże powinno zaś być żyzne, przepuszczalne i zawierać wapń. Starsze okazy dobrze znoszą niedobór wody, jednak warto regularnie podlewać roślinę w czasie suszy.

Judaszowiec źle znosi przesadzanie i nie potrzebuje przycinania. W uprawie rośliny warto wykonać nawożenie organiczne i ściółkowanie. Nawozy azotowe możemy stosować nie dłużej niż do końca czerwca, aby dodatkowo nie uwrażliwiać rośliny na mróz. Podczas surowszych zim judaszowiec południowy mógłby przemarznąć. W chłodniejszych rejonach Polski warto więc okrywać roślinę matami przed nadejściem zimy.

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka