Reklama
Reklama

Jadalne kwiaty tego drzewa wyrastają bezpośrednio z kory. Są słodkie i dekoracyjne

Judaszowiec południowy wyróżnia się niezwykłą urodą i jadalnymi kwiatami, które mogą rosnąć nie tylko na całej długości gałęzi, ale również na pniu. Ta ciekawa roślina nadaje się do uprawy w Polsce, choć trzeba o nią właściwie dbać i zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Wówczas będzie widowiskową ozdobą ogrodu. Czy uprawa judaszowca południowego jest trudna? Wyjaśniamy.

Judaszowiec południowy, znany również jako judaszowiec wschodni, to drzewo z rodziny bobowatych, występujące naturalnie na obszarze Azji Mniejszej i południowej części Europy. Drzewo uprawiane jest chętnie w Afryce i Ameryce Północnej.

W Polsce jego uprawa jest raczej rzadka, a przecież prezentuje się niezwykle zjawiskowo i w dodatku jego kwiaty są jadalne. To fantastyczna roślina ozdobna, którą można wybrać do swojego ogrodu. Jak uprawiać judaszowiec południowy?

Jak wygląda judaszowiec południowy? Charakterystyka rośliny

Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) w naturze dorasta nawet do 14 metrów wysokości, jednak w polskim klimacie nie jest aż tak duży. Zwykle osiąga do 6 metrów. Ma szeroką, rozłożystą koronę i duże liście, które jesienią przebarwiają się na żółto oraz pomarańczowo.

Jego znakiem charakterystycznym są jednak kwiaty, zebrane w okazałe baldachogrona. Pojawiają się nie tylko na całej długości gałęzi, ale również na pniu rośliny. To tak zwana kaulifloria, rzadko spotykana wśród drzew rosnących w umiarkowanym klimacie. Niezwykłej urody kwiaty są purpurowo-różowe i kwitną wiosną, w kwietniu oraz w maju. 

Co ciekawe, kwiaty judaszowca południowego są jadalne. Mają delikatny zapach, a także słodki, lekko kwaskowaty smak. To świetny dodatek na przykład do sałatek, pełniący również funkcję dekoracyjną. 

Czytaj też: Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie 

Judaszowiec południowy — uprawa. Jak pielęgnować roślinę?

Judaszowca południowego można rozmnażać przez nasiona. Najlepiej wysiewać je wiosną w szklarni czy pod folią. Stanowisko pod ostateczną uprawę judaszowca południowego powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Podłoże powinno zaś być żyzne, przepuszczalne i zawierać wapń. Starsze okazy dobrze znoszą niedobór wody, jednak warto regularnie podlewać roślinę w czasie suszy.

Judaszowiec źle znosi przesadzanie i nie potrzebuje przycinania. W uprawie rośliny warto wykonać nawożenie organiczne i ściółkowanie. Nawozy azotowe możemy stosować nie dłużej niż do końca czerwca, aby dodatkowo nie uwrażliwiać rośliny na mróz. Podczas surowszych zim judaszowiec południowy mógłby przemarznąć. W chłodniejszych rejonach Polski warto więc okrywać roślinę matami przed nadejściem zimy.

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka