Idą przymrozki? Tak uratujesz rośliny ogrodowe
Nie ma nic gorszego dla roślin ogrodowych niż nagłe, gwałtowne spadki temperatur. Przymrozki potrafią zniweczyć miesiące troskliwej pielęgnacji. Nie pozwól, aby twoja praca poszła na marne. Sprawdź, jak uchronić ogród przed nadchodzącymi, mroźnymi nocami, które mogą zaskoczyć lada moment.
Ogrodnicy, którzy zabezpieczyli swoje rośliny późną jesienią, mogą spać spokojnie. Tego samego nie można powiedzieć o osobach rezygnujących z ochrony ze względu na łagodniejsze zimy w Polsce w ostatnich latach. Czasem luty może zaskoczyć mrozem. Sprawdź, jak szybko uratować okazy. W przeciwnym wypadku dojdzie do przemarzania ich liści, zahamowania wzrostu, a nawet całkowitego obumarcia.
Rośliny ogrodowe ochronimy przed przemarznięciem, jeśli stworzymy dla nich barierę, przez którą nie przedostanie się mróz. W tym celu musimy założyć na nie osłony z konkretnych materiałów. O jakich mowa?
Do zabezpieczania okazów przed przymrozkami najczęściej wykorzystuje się agrowłókninę. Ten materiał stanowi skuteczną osłonę, a przy tym jest lekki i przewiewny. Dzięki swojej strukturze pozwala roślinom oddychać, jednocześnie chroniąc je przed nadmierną utratą ciepła. To sprawia, że nadaje się zarówno do ochrony krzewów, jak i delikatnych kwiatów.
Jeśli chcemy ochronić niskie rośliny i warzywa, to równie dobrze sprawdzą się tunele foliowe, zabezpieczające zarówno przed mrozem, jak i wiatrem. Z kolei na małe byliny i korzenie krzewów polecamy nałożyć naturalny materiał, jakim są liście oraz słoma.
Tym najmniejszym roślinkom warto stworzyć dodatkową osłonę przed przymrozkami. Możemy wykorzystać do tego przewrócone doniczki lub kartony.
Rośliny ogrodowe ochronimy przed przymrozkami, jeśli ich gleba będzie stale wilgotna. Ziemia magazynuje ciepło w ciągu dnia, a następnie stopniowo je uwalnia, co opóźnia jej wychładzanie. Dzięki temu korzenie okazów oraz ich dolne części są lepiej chronione przed nagłymi spadkami temperatury.
W związku z tym podlewajmy je późnym popołudniem, kiedy podłoże jest jeszcze ciepłe. W trakcie nawadniania uważajmy, aby nie zraszać ich liści. Mogą zostać na nich krople, które zaczną zamarzać i uszkodzą roślinę.
Nieco inaczej postępujemy z roślinami, które mamy w donicach na dworze. W razie wystąpienia mrozów należy wnieść je do pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi przynajmniej 0 stopni Celsjusza. Idealnym miejscem będzie zatem garaż, piwnica czy weranda.
Podsumowując, powyższe metody ochronią nasze długo pielęgnowane okazy przed przemarznięciem. Wobec tego zapewnią im zdrowy wzrost i obfite kwitnienie w przyszłym sezonie. Pamiętajmy jednak, aby stale monitorować prognozy pogody. Tylko wtedy będziemy w stanie odpowiednio szybko zareagować.
Zobacz też:
Nowa królowa parapetów zastąpi monsterę? Kwiaciarka zdradza, jak o nią dbać
Przegapiłeś termin sadzenia szafirków? Możesz zrobić to teraz, ale jest warunek
Zamiast wylewać, wlej do doniczki z kaktusem. Zdziwisz się, jak pięknie może kwitnąć