Hortensje coraz marniej kwitną? Ogrodnik podpowiada, co należy zrobić
Hortensje to piękne rośliny, które można znaleźć w wielu ogrodach. Niestety zdarza się, że z roku na rok kwitną one coraz słabiej, a tym samym tracą swój urok. Znajomy ogrodnik zdradził nam, że wystarczy drobny błąd w uprawie, a roślina wytworzy mało kwiatów. Czego lepiej nie robić i z jakiego powodu?
Hortensja drzewiasta, znana też jako hortensja krzewiasta czy hortensja krzaczasta to gatunek roślin z rodziny hortensjowatych. Z uwagi na swoje piękne kwiaty, roślina jest chętnie uprawiana jako ozdoba ogrodu. Tworzy luźne kępy, składające się z wielu oddzielnych pędów.
Żeby jednak cieszyć się jej urokliwym wyglądem, należy odpowiednio o nią dbać. Ogrodnicy podkreślają, że wiele osób popełnia pewien błąd, przez który hortensja słabiej kwitnie. O co dokładnie chodzi?
Hortensja drzewiasta to jeden z najpopularniejszych gatunków hortensji — obok hortensji bukietowej i ogrodowej. Hortensja krzewiasta ma największe kwiatostany i wyróżnia się odpornością na niskie temperatury. Cieszy się zatem dużą popularnością i jest chętnie wybierana do ogrodów.
Krzew może dorastać nawet do 2 metrów wysokości, choć zwykle nie jest aż tak duży. Kwitnie od lipca do września i wygląda niezwykle urokliwie. Najczęściej kwiaty tego rodzaju hortensji są białe, różowe lub zielonkawe. Warto przy tym wiedzieć, że roślina kwitnie na pędach tegorocznych. Jest zatem uznawana za dość łatwą w uprawie, ale popełniając popularny błąd, możemy ją osłabić.
Czytaj też: Tych roślin nie sadź obok tui. Inaczej szybko zmarnieją
Hortensja drzewiasta potrzebuje regularnego przycinania. Wiele osób dokonuje jednak zbyt ostrego cięcia, które szkodzi roślinie, zamiast jej pomagać. Najczęściej spotykamy się z opiniami, że powinna zostać przycięta do 20 cm nad ziemią, jednak nie jest to prawda. Tak silne cięcie sprawia, że roślina wkłada ogromny wysiłek w coroczny rozwój. Ma więc mniej siły na wypuszczenie licznych kwiatostanów.
Lepiej w każdym sezonie pozbywać się jedynie suchych i uszkodzonych pędów, a hortensję skracać do wysokości maksymalnie 50 cm nad gruntem. Silniejsze cięcie jest potrzebne, ale nie tak często. Najlepiej robić to co trzy lata. Wówczas na podobny zabieg roślina zareaguje pozytywnie i nie zaszkodzi to jej kwitnieniu.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą karm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu