Reklama
Reklama

Grubosz marnieje? Podlej go tym, a wypuści wiele nowych liści

Grubosz jajowaty, inaczej nazywany drzewkiem szczęścia jest ciekawą rośliną doniczkową, prostą w uprawie. Bywa jednak tak, że okaz zaczyna marnieć i nie chce wypuszczać nowych liści. W takim przypadku warto podlać go domową odżywką, po której natychmiast odżyje.

Grubosz to sukulent z rodziny gruboszowatych. Cechuje się drzewiastym pokrojem i atrakcyjnymi, mięsistymi liśćmi. Pochodzi z suchych i gorących terenów Afryki Południowej. W naturalnym środowisku rośnie do 2 m, natomiast w mieszkaniu osiąga do 1 m wysokości. Jak dbać o drzewko szczęścia, aby nie zmarniało i wypuściło nowe liście?

Idealne stanowisko dla grubosza. W tym miejscu szybciej wypuści liście

Wiele osób wierzy, że grubosz postawiony na parapecie przynosi szczęście i pomyślność. Jakie jest najlepsze stanowisko dla tej rośliny?

Drzewko szczęścia najlepiej rośnie w jasnym miejscu, jednak nie z bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi. Okaz nie lubi zarówno ostrego słońca, jak i zacienionego stanowiska. 

Warto zadbać także o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Powinna wynosić około 22 stopni Celsjusza

Podlewanie grubosza. Przygotuj samodzielnie odżywkę

Z racji tego, że grubosz jest sukulentem, to nie musimy obficie go podlewać. Roślinę nawadniamy co 7-10 dni, kiedy ziemia całkowicie przeschnie. Co jednak zrobić, gdy drzewko szczęścia marnieje? Jak przyspieszyć wypuszczanie nowych liści?

Warto przygotować domową odżywkę z soli emskiej, dostępnej w każdej aptece. Wystarczy połączyć jedną łyżeczkę produktu z 2 litrami wody, a na koniec całość dokładnie wymieszać. Tak przygotowanym nawozem podlewamy roślinę raz w miesiącu, uważając na liście i pień. 

Dzięki odżywce z soli emskiej grubosz szybko wystrzeli nowymi liśćmi. Zalecamy nawożenie rośliny przez cały okres wegetacji

Nawożenie to nie jedyny zabieg, który warto wykonać wiosną. W tym czasie polecamy również przycięcie grubosza, aby nadać jego koronie odpowiedni kształt. Podcinając pędy, zapewnimy okazowi piękny pokrój. 

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin