Grubosz marnieje? Podlej go tym, a wypuści wiele nowych liści
Grubosz jajowaty, inaczej nazywany drzewkiem szczęścia jest ciekawą rośliną doniczkową, prostą w uprawie. Bywa jednak tak, że okaz zaczyna marnieć i nie chce wypuszczać nowych liści. W takim przypadku warto podlać go domową odżywką, po której natychmiast odżyje.
Grubosz to sukulent z rodziny gruboszowatych. Cechuje się drzewiastym pokrojem i atrakcyjnymi, mięsistymi liśćmi. Pochodzi z suchych i gorących terenów Afryki Południowej. W naturalnym środowisku rośnie do 2 m, natomiast w mieszkaniu osiąga do 1 m wysokości. Jak dbać o drzewko szczęścia, aby nie zmarniało i wypuściło nowe liście?
Wiele osób wierzy, że grubosz postawiony na parapecie przynosi szczęście i pomyślność. Jakie jest najlepsze stanowisko dla tej rośliny?
Drzewko szczęścia najlepiej rośnie w jasnym miejscu, jednak nie z bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi. Okaz nie lubi zarówno ostrego słońca, jak i zacienionego stanowiska.
Warto zadbać także o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Powinna wynosić około 22 stopni Celsjusza.
Z racji tego, że grubosz jest sukulentem, to nie musimy obficie go podlewać. Roślinę nawadniamy co 7-10 dni, kiedy ziemia całkowicie przeschnie. Co jednak zrobić, gdy drzewko szczęścia marnieje? Jak przyspieszyć wypuszczanie nowych liści?
Warto przygotować domową odżywkę z soli emskiej, dostępnej w każdej aptece. Wystarczy połączyć jedną łyżeczkę produktu z 2 litrami wody, a na koniec całość dokładnie wymieszać. Tak przygotowanym nawozem podlewamy roślinę raz w miesiącu, uważając na liście i pień.
Dzięki odżywce z soli emskiej grubosz szybko wystrzeli nowymi liśćmi. Zalecamy nawożenie rośliny przez cały okres wegetacji.
Nawożenie to nie jedyny zabieg, który warto wykonać wiosną. W tym czasie polecamy również przycięcie grubosza, aby nadać jego koronie odpowiedni kształt. Podcinając pędy, zapewnimy okazowi piękny pokrój.
Zobacz też:
Twój trawnik żółknie, chociaż regularnie go podlewasz? To może być przyczyną
Fasolka szparagowa uwielbia ten nawóz. Podlewaj regularnie, a nie zliczysz plonów
Sprawdź, kiedy przyciąć narcyzy w ogrodzie. Pospieszysz się, to stracisz kwiaty