Reklama
Reklama

Gdy przekwitną hortensje, one będą kwitły dalej. Ozdobią ogród przez całą jesień

Szukając czarujących roślin do ogrodu lub na balkon, które kwitną przez długi czas, warto zwrócić uwagę na floksy. Są one nie tylko efektowne, ale i niezwykle aromatyczne. Do ich zalet należy także to, że potrafią cieszyć swoim urokiem nawet do jesieni. Wystarczy, że odpowiednio o nie zadbamy. Podpowiadamy, jak pielęgnować floksy.

Floksy to niezwykłe rośliny, które kwitną przez całą jesień. Dzięki ich obecności w naszym ogrodzie lub na balkonie możemy nieco przedłużyć lato. Co więcej, ich uprawa nie jest zbyt skomplikowana, a efekty odpowiedniej pielęgnacji są zachwycające. Podpowiadamy, jak zadbać o floksy i co zrobić, by długo kwitły. 

Dlaczego warto wybrać floksy do ogrodu i na balkon?

Floksy to wieloletnie kwiaty, które pochodzą z regionów Ameryki Północnej. Tam w naturze dziko porastają znaczne połacie terenu. Byliny tego typu są zaliczane do rodziny wiesiołkowatych i kwitną całe lato oraz jesień, nawet od połowy kwietnia do października. Dodatkowo występują w wielu barwach, między innymi jest to róż, czerwień, biel, żółć czy kolor niebieski.

Floksy są także bardzo zróżnicowane, jeżeli chodzi o ich wielkość, ponieważ mogą osiągnąć od 40 do nawet 150 cm wysokości. To sprawia, że stanowią zachwycającą ozdobę każdego ogrodu, ale i mogą ze względu na mniejsze odmiany, być uprawiane w doniczkach na balkonie i tarasach. Najlepiej wtedy posadzić je w typowej uniwersalnej ziemi dla kwiatów.

Czytaj również: Ta roślina kwitnie całe lato i skutecznie odstrasza ślimaki. Sprawdź, gdzie ją posadzić

Jakie odmiany floksów warto wybrać?

Na całym świecie znanych jest aż kilkadziesiąt różnych odmian i gatunków floksów. Jednak do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych opcji należą poniższe rośliny, które goszczą w wielu ogrodach i na balkonach.

Oto odmiany floksów, które warto kupić:

  • Floks wiechowaty - jest to niezwykle mocno pachnąca roślina. Dorasta ona na wysokość od 80 do nawet 120 cm. Jej kwiaty mogą przybierać kolor biały, czerwony czy różowy. Tym, co cechuje floksy wiechowate, jest to, że mają okazałe kwiatostany, które zakwitają od czerwca aż do września.
  • Floks szydlasty - jest zimozieloną byliną, która naturalnie występuje na obrzeżach lasów oraz na nieużytkach. Floks szydlasty w rodzimych warunkach zazwyczaj uprawiany jest w ogrodzie. Roślina ta swoją nazwę zawdzięcza ostro zakończonym i igiełkowatym liściom.
  • Floks niebieski - floksy kategoryzowane są również według kolorów kwiatów. Świetnym wyborem dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem, będą floksy niebieskie wiechowate, zwane "Blue Paradise". Czarujące kwiatostany tej rośliny pojawiają się od lipca do września. Kwitną one bardzo gęsto i obficie, zachwycając nie tylko wyglądem, ale i aromatem. Co ciekawe, potrafią one zmieniać swój odcień, w zależności od panującej wilgotności powietrza oraz od ilości światła.
  • Floks rozłogowy - nazwa tej rośliny nawiązuje do rozłogów, za pomocą których się rozrasta. Jest to idealna roślina okrywowa, która sprawdzi się także jako roślina zadarniająca. Poleca się sadzenie jej na skalniakach, a także pod koronami drzew. Kwitnie ona od kwietnia do czerwca, produkując pięknie pięciopłatkowe kwiaty, rosnące na długich łodyżkach. Uroku tej roślinie dodają zimozielone liście, tworzące zwarte kępki.

Jak dbać o floksy, by bujnie rosły?

Uprawa floksów jest dość prosta. Roślinę powinniśmy sadzić pod koniec lata lub jesienią. Umieszczając ją w glebie, musimy pozostawić floksom dużo przestrzeni, nawet do pół metra między każdym okazem.

Jeżeli chodzi o stanowisko, to warto wybrać miejsce słoneczne lub półcieniste o żyznym i próchniczym podłożu. Oczywiście bardzo ważne jest także regularne podlewanie floksów, zwłaszcza podczas wysokich temperatur.

W trakcie kwitnienia roślina powinna być podlewana raz lub dwa razy w tygodniu. Równocześnie pamiętajmy, aby podlewając floksy, lać wodę bezpośrednio do gleby lub na łodygę, tak aby nie moczyć liści.

Nawożenie jest także niezbędne, jeżeli chcemy, by nasze floksy rosły bujnie i okazale. Najlepiej przyzwyczajać do tego rośliny już od momentu sadzenia. Natomiast jeżeli chodzi o rozmnażanie floksów, to najłatwiej robić to poprzez podział roślin. Możliwe jest także rozmnażanie przez sadzonki pędowe lub korzeniowe. Zabieg ten należy wykonywać wiosną lub jesienią.

Co zrobić, żeby floksy kwitły dłużej? Wystarczy jeden zabieg

Chcąc, aby nasze floksy kwitły jeszcze dłużej i cieszyły nasze oczy przez całą jesień, trzeba zastosować prosty trik. W tym celu wystarczy, że na początku czerwca zadbamy o zabieg, jakim jest przycinanie floksów.

Jednak w tym przypadku należy tylko delikatnie przyciąć wierzchołki pędów. Dzięki tej szybkiej i prostej czynności nasza roślina się rozkrzewi i będzie obfitowała w większe ilości kwiatów. Dodatkowo takie działanie wydłuży okres jej kwitnienia.

Warto także pamiętać o regularnym pozbywaniu się przekwitniętych kwiatostanów. Sprawi to, że znacznie przedłużymy okres kwitnienia floksów.

Odpowiednia ochrona floksów także ma znaczenie. Jak o to zadbać?

Floksy co prawda nie wymagają zimą specjalnej ochrony, jednak ścięte na jesień pędy floksów, warto podsypać grubszą warstwą kory, co zabezpieczy je przed bardzo wysokimi przymrozkami.

Oprócz ochrony podczas okresu zimowego musimy także dbać o roślinę przez cały rok i bronić jej także przed chorobami. Największym problemem floksów jest ich wrażliwość na zakażenie mączniakiem prawdziwym. Wynika to między innymi z zagęszczenia liści, które łatwo powodują między sobą wilgoć.

Chorobę możemy rozpoznać po białym nalocie na liściach. Natomiast poradzić sobie z nią można za pomocą przerzedzania rabaty oraz oprysku sadzonek floksów fungicydami. Często zalecane są także ekologiczne sposoby, w tym oprysk roztworem z mydła i sody kuchennej.

Zobacz też:

Ten owad może zniszczyć cały ogród. Lasy Państwowe ostrzegają

Zrób to z różami w październiku. Odwdzięczą ci się wiosną

To najlepsza godzina na podlewanie roślin doniczkowych. Będą rosły, jak nigdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | rośliny doniczkowe | uprawa roślin | pielęgnacja roślin