Reklama
Reklama

Drzewko szczęścia obsypie się nowymi kwiatami. Musisz jednak pamiętać o tej czynności

Podobno grubosz jajowaty przyciąga do domu szczęście i pieniądze, a podarowanie go komuś aktywuje u tej osoby powodzenie w finansach. Charakterystyczne listki drzewka szczęścia przypominają monety, a prostota uprawy sprawia, że roślina bardzo często gości w naszych domach. Jeśli jednak chcemy, by nasze drzewko szczęścia zakwitło, musimy zapewnić mu ku temu idealne warunki. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Drzewko szczęścia, czyli grubosz jajowaty, to dość łatwa w uprawie roślina doniczkowa, pochodząca z Afryki Południowej. Należy do rodziny gruboszowatych i znana jest także jako grubosz srebrzysty czy drzewko pieniężne. Roślina wyróżnia się mięsistymi, jasnozielonymi liśćmi, które magazynują wodę. Nie wszyscy wiedzą, że drzewko szczęścia może zakwitnąć i prezentować się jeszcze piękniej. Co zrobić, by pojawiły się na nim kwiaty?

Czy drzewko szczęścia zakwita? Oto czego potrzebuje

W warunkach domowych grubosz jajowaty rzadko zakwita. Jeśli jednak się tak stanie, pojawiają się na nim drobne, jasne kwiaty, zebrane w groniaste kwiatostany. Gwiazdkowate kwiaty o barwie białej lub delikatnie różowej mogą urosnąć na zdrowej roślinie, której zapewni się idealne warunki do wzrostu. Na półkuli północnej może to mieć miejsce między późną zimą a wczesną wiosną. Co ciekawe, prócz zapewnienia gruboszowi należytych warunków, konieczne będzie narażenie go na stres — pobudzi on roślinę do kwitnienia.

Czytaj też: Ten apteczny produkt to najlepsza odżywka do roślin doniczkowych. Kupisz za kilka złotych 

Grubosz jajowaty – warunki uprawy. Jak o niego dbać?

Grubosz jajowaty potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego podlewania i właściwej temperatury. Jeśli zostanie przelany lub stoi w zbyt chłodnym miejscu, nie zakwitnie. Nie należy też spodziewać się kwiatów u młodych roślin — drzewko szczęścia może zakwitnąć dopiero po kilku latach uprawy. Nawet jeśli zapewnimy mu idealne warunki, kwiatów możemy spodziewać się dopiero u rośliny co najmniej czteroletniej.

Grubosz jajowaty nie lubi, gdy powietrze jest zbyt wilgotne. Warto więc ustawić go w miejscu, w którym nie będzie narażony na działanie dużej wilgoci — na pewno nieodpowiednia jest dla niego kuchnia czy łazienka. Warto ustawić drzewko szczęścia na stanowisku jasnym, ponieważ do kwitnienia potrzebuje dużej ilości światła. Idealna będzie południowa ekspozycja.

Optymalna temperatura dla zdrowego wzrostu rośliny to 16 stopni Celsjusza jesienią i zimą. Jeśli zaś chodzi o podlewanie, warto pamiętać, że grubosz jajowaty posiada umiejętność gromadzenia wody. Nie przelewajmy go, lecz nawadniajmy regularnie, a przy tym oszczędnie. By zakwitł, musimy zmniejszyć ilość dostarczanej do podłoża wody, pozwalając glebie przeschnąć przed kolejnym podlewaniem.

Zobacz też:

Zrób to z kwiatami doniczkowymi w czasie upałów. Wzmocnisz je i nie zwiędną

Wystarczą 2 składniki z kuchennej szafki, by wzmocnić maliny. Krzaczki będą pełne owoców

Nie przegap terminu zbioru fasolki szparagowej. Plony będą duże i jędrne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin