Reklama
Reklama

Regularnie podlewaj tym ogórki. Plony zbierzesz szybciej niż sąsiedzi

Ogórki są chętnie uprawianymi warzywami, a gdy odpowiednio o nie zadbamy, będą cieszyły nas smacznymi i okazałymi plonami. Jedną z rzeczy, o których nie możemy zapominać w trakcie pielęgnacji ogórków, jest ich regularne podlewanie oraz nawożenie. Dzięki tym czynnościom będziemy mieli udane zbiory. Sprawdź, czym nawozić ogórki.

Są dwie główne odmiany ogórków – szklarniowe i gruntowe. Pierwszy typ charakteryzuje się podłużnym kształtem i gładką skórką. Ogórki szklarniowe są dostępne w marketach przez cały rok. Natomiast gruntowe są pulchniejsze, krótsze i mają chropowatą skórkę, najlepiej smakują w sezonie, przede wszystkim w lipcu i w sierpniu.

Zarówno ogórki szklarniowe, jak i gruntowe można hodować samodzielnie. Niezależnie od tego, którą odmianę wybierze hodowca, to powinien zrobić wszystko, aby zapewnić roślinie najlepsze warunki do rozwoju. Jednym ze sposobów, które w tym pomogą, jest stosowanie nawozu.

Kiedy najlepiej podlewać ogórki?

Tak jak wspominaliśmy, bardzo ważne jest regularne podlewanie ogórków. Jednak, aby przynosiło ono korzyści, a nie szkody, to musimy wykonywać je prawidłowo. Z racji tego, że jest to roślina wrażliwa na niskie temperatury, podlewanie powinno odbywać się wcześnie rano. Dzięki temu ogórki zdążą obeschnąć do nocy.

W dodatku jeśli zdecydujemy się na poranne podlewanie, to amplituda temperatury rośliny oraz wody będzie najniższa. Natomiast, gdy zasilimy ogórki wodą wieczorem, to zwiększymy ryzyko wystąpienia u nich chorób grzybowych. Na popołudniowe podlewanie możemy zdecydować się, jeśli woda pochodzi ze zbiorników, tak jak np. deszczówka i jest ona ogrzana.

Oprócz tego pamiętajmy, by unikać polewania i zraszania liści, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. W tym przypadku najlepsze będzie dostarczanie wody wprost do podłoża, kierując ją bezpośrednio pod korzeń.

Czytaj również: Liście pomidorów zwijają się i więdną? Ogrodnik podpowiada, co musisz zrobić

Domowy nawóz do podlewania ogórków: woda z drożdżami

Poza regularnym podlewaniem zwykłą wodą warto również zasilać nasze ogórki płynnymi nawozami. Nie musimy kupować ich w sklepie, ponieważ możemy zrobić je samodzielnie w domu. Chcąc przygotować domowy nawóz, należy rozpuścić 10 g suchych drożdży w 10 litrach ciepłej wody. Potem do środka trzeba dodać dwie łyżki cukru. Mieszanka powinna odstać przez kilka godzin w ciepłym miejscu.

Ostatnim etapem przed zastosowaniem domowego nawozu do podlewania ogórków z wody i drożdży, jest rozcieńczenie powstałego roztworu. Należy przy tym dopilnować proporcji 1:5. Podstawą nawozu powinna być ciepła, odstana woda. Domowym preparatem należy podlać korzenie każdej z roślin.

Domowy nawóz do podlewania ogórków: woda z sodą oczyszczoną

Innym pomysłem jest wykorzystanie popularnego produktu z naszej kuchni. Do zrobienia tego domowego nawozu do podlewania ogórków potrzebne jest 30 gramów sody oraz litr ciepłej wody. Wykonanie preparatu pielęgnacyjnego jest proste. Wystarczy zmieszać składniki. Następnie można przejść do podlewania warzyw.

Nawóz z sody oczyszczonej zmieszanej z wodą będzie sposobem na ochronę ogórków przed chorobami grzybiczymi. Odstraszy też szkodniki takie jak: mączniak prawdziwy i rzekomy oraz mszyce. Stosowanie nawozu wpłynie również pozytywnie na smak warzyw.

Domowy nawóz do podlewania ogórków: woda z cukrem

Kolejną propozycją na sporządzenie skutecznego nawozu do podlewania ogórków jest połączenie 1 litra wody z 30 gramami cukru. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby woda była gorąca. Po zmieszaniu całości należy odczekać, aż nawóz ostygnie.

Po tym, jak mieszanka osiągnie temperaturę pokojową, będzie można przejść do jej stosowania. Co można uzyskać, aplikując nawóz z wody i cukru na ogórkach? Dzięki niemu pobudzi się warzywa do dynamiczniejszego wzrostu. 

Zobacz też:

Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić

Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę

Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | uprawa roślin | podlewanie | nawożenie