Reklama
Reklama

Czy można wysiewać pomidory obok ogórków? Ogrodnik rozwiewa wątpliwości

Choć za wieloma polskimi oknami można dojrzeć śnieg, to sezon ogrodniczy zbliża się wielkimi krokami. Mimo że od wysiewu pomidorów i ogórków dzieli nas jeszcze kilka tygodni, to już teraz warto zaplanować układ warzywnika, na czas, gdy sadzonki trafią na swoje docelowe stanowiska. Jest kilka zasad, które pomogą zrobić to z korzyścią dla roślin, a jedna z nich mówi o dwóch wymienionych warzywach. Czy ogórki i pomidory można uprawiać obok siebie?

Uprawa pomidora i ogórka. Te warzywa nie lubią swojego towarzystwa

Sadzenie kilku różnych gatunków roślin obok siebie to inaczej uprawa współrzędna.Określenia używa się w odniesieniu do roślin ozdobnych, ale także drzew i krzewów owocowych, ziół, a przede wszystkim warzyw. Pokolenia ogrodników przetestowały przeróżne konfiguracje, z reguły szybko zauważając, że niektóre połączenia mają pozytywny, a inne negatywny wpływ na ilość i jakość plonów. 

Pomidory i ogórki to ścisła czołówka najczęściej uprawianych roślin jadalnych w Polsce, jednak oba warzywa źle znoszą swoje sąsiedztwo. 

Jedną z przyczyn są wspólne choroby obu roślin – zakażenie jednego gatunku bardzo szybko rozprzestrzeni się na drugą uprawę. Mowa tu przede wszystkim o zakażeniach grzybiczych, ale groźne dla ogórków są też niektóre choroby wirusowe często atakujące pomidory (i niemożliwe do wyleczenia, przeciwko niektórym rośliny można szczepić).

Główny powód posadzenia pomidorów i ogórków w większym odstępie jest jednak znacznie bardziej prozaiczny – obie rośliny mają inne wymagania, m.in. dotyczące podlewania. Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia obu gatunkom na jednej grządce byłoby dość karkołomnym wyzwaniem. Ogórki potrzebują częstszego podlewania, ze względu na płytki system korzeniowy – inaczej plon będzie mniejszy a ogórki gorzkie.

Co sadzić obok ogórków?

Np. fasola, groszek, dynia, rzodkiewka, kukurydza, koper, marchewka i czosnek.

Co sadzić obok pomidorów?

Np. seler, pietruszka, czosnek, bazylia, kolendra, oregano i lawenda.


Zobacz też:

Ten kwiat jest jeszcze lepszy od zamiokulkasa. Wystarczy, że podlejesz go raz na 3 tygodnie

Przycinaj forsycje tylko w ten sposób, a będą najpiękniejsze w okolicy. Sąsiadki zzielenieją z zazdrości

Liście rododendronu brązowieją po zimie? Uratujesz go w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywnik | sadzenie