Czas zająć się oczkiem wodnym. Tak przygotujesz je na zimę
W październiku dni stają się chłodniejsze i częściej mamy do czynienia z deszczami. Taka pogoda nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz, jednak musimy wykonać prace ogrodowe. Jedną z nich jest zadbanie o oczko wodne. Trzeba usunąć resztki organiczne oraz zabezpieczyć rośliny na zimę. Nie zapomnijmy też o rybach.
Oczko wodne to piękna ozdoba ogrodu. Jesienią należy wyczyścić ten zbiornik wodny, ale też przygotować do zimy rośliny i ryby. Przedstawiamy po kolei, co należy zrobić w październiku, aby zachować dobrą kondycję stawu.
W pierwszej kolejności należy usunąć resztki organiczne z oczka wodnego. Mowa o pajęczynach czy opadających liściach, które rozkładają się na dnie, zubożając wodę w tlen, co źle wpływa na zimujące ryby. Możemy zrobić to za pomocą podbieraka do ryb albo drucianej siatki.
Jeśli masz mały zbiornik, to możesz przykryć go siatką, która ma drobne oczka. Dzięki temu opadające liście i więdnące rośliny przy brzegu nie dostaną się do wody. Taką narzutę usuwamy, gdy wszystkie liście opadną z drzew.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jesienne cięcie borówki amerykańskiej. Odmiany i zasady przeprowadzenia zabiegu
Rośliny znajdujące się w oczku wodnym zazwyczaj dobrze radzą sobie zimą. W październiku musimy je jednak odpowiednio przygotować do tej pory roku. Co zatem należy zrobić?
Przycinamy uschnięte i uszkodzone części roślin. Tniemy je tak, żeby nie dotykały wody. Z kolei pływające okazy należy przenieść na najgłębszą część zbiornika. Muszą znajdować się na głębokości 0,5 m od powierzchni.
W małym oczku wodnym rośliny posadzone na dnie okrywamy liśćmi albo trawą. Te wrażliwe na mróz, uprawiane w koszykach tj. rozpława sercolistna, hiacynt wodny i topian osokowaty przenosimy do wilgotnego pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi 0 stopni Celsjusza.
Okazy pływające możemy przenieść do akwarium, natomiast te ukorzeniające się w podłożu ulokować w zbiorniku wypełnionym podłożem i zalanym wodą.
Niektóre rośliny tj. moczarki czy rogatek sztywny wytwarzają późną jesienią pąki kwiatowe. Jeśli obawiamy się, że przemarzną, to zbieramy je i kładziemy w płaskim pojemniku z piaskiem. Następnie wlewamy do niego wodę i przenosimy to naczynie do chłodnego miejsca.
Ryby możemy zostawić na zimę, jeśli głębokość oczka wodnego wynosi co najmniej 1,5 m. Wówczas temperatura na dnie nie powinna spadać poniżej 4 stopni Celsjusza. W przypadku płytszego zbiornika przenosimy je do akwarium.
Te zimujące w oczku wodnym polecamy dokarmiać wysokobiałkowym pokarmem. Przestajemy to robić, gdy temperatura w stawie spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.
Pamiętajmy również o tym, że spuszczamy wodę ze stawu w momencie, gdy przenosimy wszystkie rośliny i ryby do pomieszczenia. W tym przypadku wyjmujemy, czyścimy i przechowujemy pompy wodne. Tych elementów nie wyjmujemy natomiast z głębokich zbiorników.
Zobacz też:
Tej rośliny pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki. Sprawdź, jak ją pielęgnować
Petunie mogą kwitnąć nawet zimą. Wystarczy ten prosty krok
Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści