Reklama
Reklama

Chryzantemy marnieją i tracą kolor? Być może popełniasz ten błąd

Uprawa chryzantemy nie należy do szczególnie skomplikowanych, jednak jeśli zależy nam, by roślina szybko rosła i pięknie kwitła, musimy odpowiednio o nią zadbać. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze błędy w uprawie chryzantem i czego się wystrzegać, by były ozdobami ogrodu.

Chryzantemy, znane też jako złocienie, to popularne rośliny z rodziny astrowatych, które kojarzą nam się głównie z Uroczystością Wszystkich Świętych. Wówczas ozdabiamy nimi groby bliskich zmarłych. To jednak rośliny urokliwe, o wielu odmianach i barwach kwiatów, różniące się między sobą ich rozmiarem, ale też wzrostem czy kształtem. W uprawie chryzantem można jednak popełnić wiele błędów, przez które zmarnieją, wytworzą niewiele kwiatów lub ich wybarwienie będzie mało nasycone. Jak dbać o chryzantemy? Czego nie robić? Podpowiadamy.

Chryzantemy — czego nie lubią? To może je zniszczyć

Chryzantemy nie są kłopotliwe w uprawie, jednak jeśli chcemy, by zdrowo się rozwijały i efektownie wyglądały, musimy zwrócić uwagę na ich wymagania oraz preferencje. Jednym z najczęstszych błędów w uprawie jest niewłaściwy dobór stanowiska. Chryzantemy powinny rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym, które nie jest narażone na oddziaływanie silnego wiatru i na przestoje wody.

Problemem może być również nieodpowiednie podłoże. Powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, o lekko kwasowym odczynie pH. Przed nasadzeniem roślin — najlepiej jesienią — warto wzbogacić ziemię kompostem, obornikiem lub biohumusem. Powinniśmy posadzić je jesienią możliwie jak najwcześniej, by zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów. Warto jednak wiedzieć, że najlepszym czasem do wysadzania chryzantem jest wczesna wiosna. Wówczas można znaleźć sadzonki tych roślin w dobrych centrach ogrodniczych.

Czytaj też: Jak przezimować lawendę w doniczce? Zrób to, a bez problemu przetrwa do wiosny

Chryzantemy — błędy w nawożeniu i podlewaniu

Odpowiednie nawożenie chryzantemy zapewni roślinie dostęp do składników pokarmowych, które wpłyną na jej rozwój. Brak nawożenia lub niewłaściwy dobór odżywek może jej zaszkodzić — osłabić kwitnienie i uczynić bardziej podatną na choroby. Najlepiej zdecydować się na preparaty wieloskładnikowe lub nawozy organiczne, jak obornik czy kompost. Wiosną stosujmy nawozy azotowe, a latem lub jesienią potasowo-fosforowe. Nawożenie trzeba zakończyć przed wybarwieniem się kwiatów.

Jeśli chodzi o podlewanie chryzantemy, błędem jest zarówno nawadnianie zbyt obfite, jak i zbyt małe. Nadmiar wody może doprowadzić do wystąpienia chorób grzybowych i gnicia korzeni. Zbytnie przesuszenie podłoża również jest dla tych roślin szkodliwe, ponieważ mają płytki system korzeniowy i nie są w stanie pobrać wody z głębszych warstw ziemi. Gleba, w jakiej rosną chryzantemy, powinna być stale lekko wilgotna, ale nie może być mokra. Najlepiej podlewajmy je rano, pamiętając o zasadzie: mało, ale często.

Chryzantemy wymagają też regularnego przycinania. Niekontrolowany rozrost może osłabić ich kwitnienie. Trzeba systematycznie usuwać zwiędłe kwiaty i liście, a także przeprowadzić cięcie formujące po około 2 tygodniach od nasadzenia. Powtórzmy je w połowie lipca i sierpnia.

Czytaj również: Sansewieria nie musi marnieć zimą. Oto sposób, by bujnie rosła 

Zimowanie i dobór chryzantem do ogrodu

Chryzantemy występują w licznych gatunkach i odmianach. Różnią się nie tylko wyglądem, ale i wytrzymałością. Wśród chryzantem ogrodowych znajdziemy zarówno te jednoroczne, jak i wieloletnie. Jeśli chcemy, by przez długi czas zdobiły ogród, powinniśmy poznać stopień ich mrozoodporności. Najlepiej zdecydować się na chryzantemy drobnokwiatowe lub odmiany chryzantemy czerwonawej.

Kiedy jednak nadejdzie zima, nawet najbardziej wytrzymałe rośliny należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej wybrać do tego celu gałązki świerkowe. Unikajmy zaś okrywania ich liśćmi lub kompostem. Sprzyja to zwiększeniu wilgotności i grozi zgniciem rośliny.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin