Reklama
Reklama

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

Jeśli nie mamy swojego ogrodu lub jest on bardzo mały, to wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z uprawy warzyw. Z pomocą przychodzi sadzenie w skrzyniach, które nie bez powodu staje się coraz bardziej popularne. Jest to wygodne rozwiązanie, pozwalające założyć wymarzony warzywnik w prawie każdych warunkach. Sprawdź, jak sadzić rośliny w skrzyniach i dlaczego warto to zrobić.

Sadzenie w skrzyniach to nie tylko świetna możliwość, dla tych którym brakuje miejsca na tradycyjną uprawę, ale i ogromna wygoda. Brak chwastów, szkodników i plewienia brzmi zachęcająco? Wystarczy założyć swój warzywnik w skrzyniach i cieszyć się komfortową i bezproblemową uprawą. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Sadzenie warzyw w skrzyniach. Dla kogo będzie to idealnym rozwiązaniem?

Sadzenie roślin na podwyższonych grządkach jest świetnym pomysłem dla osób, które mieszkają w bloku i mają do dyspozycji jedynie balkon, a marzą o własnej uprawie warzyw. To rozwiązanie polecane jest także w przypadku małych ogrodów. Dzięki niemu nie musimy rezygnować z własnego warzywnika.

Sadzenie w skrzyniach będzie także mądrym wyborem, jeśli na naszej działce mamy glebę niskiej jakości, ponieważ w pojemnikach możemy używać gotowej i żyznej ziemi. Same skrzynie można postawić na dwa sposoby - są to ramki lub skrzynie z dnem. W pierwszej sytuacji bardzo istotne jest to, by zabezpieczyć dno za pomocą siatki, a skrzynię wyłożyć drenażem dla lepszej przepuszczalności.

Natomiast zabudowane pojemniki idealnie sprawdza się na balkon. Zwróćmy jednak uwagę, aby skrzynie miały zrobione dziurki odpływowe, które pozwolą odprowadzić nadmiar wody.

Czytaj również: Dlaczego zamiokulkas marnieje? Winna może być temu woda

Dlaczego warto uprawiać warzywa w skrzyniach?

Tak jak wspominaliśmy sadzenie w skrzyniach to przede wszystkim ogromny komfort dla osób, które nie mają zbyt wiele przestrzeni na uprawę warzyw. Oprócz tego warto wspomnieć, że metoda ta jest o wiele wygodniejsza niż wysadzanie do gruntu. Przede wszystkim nie musimy się martwić o chwasty i plewienie tradycyjnych grządek, ponieważ, tak jak i w przypadku szkodników, tak i w momencie, gdy chwasty pojawią się w skrzyniach, to szybko je zobaczymy i pozbędziemy się ich już w zalążku.

W dodatku umieszczenie skrzyń na odpowiedniej wysokości pozwoli nam wykonywać wszystkie prace w wygodnej pozycji, bez zbędnego schylania się i nadwyrężania pleców. Oczywiście warzywnik w skrzyniach daje również możliwość zasadzenia wielu gatunków na małej powierzchni. Warto umieszczać obok siebie rośliny, które będą się nawzajem wspierać, co poskutkuje obfitymi plonami.

Jakie warzywa można uprawiać w skrzyniach?

Nasza uprawa w skrzyniach może być bardzo różnorodna. Jednak musimy pamiętać o tym, że ze względu na ograniczoną powierzchnię, lepiej będzie wybrać warzywa, które nie rozrastają się na boki oraz w górę.

Idealnie w tej roli sprawdzi się marchew, rzodkiew, czosnek, por, sałata i pomidory. Natomiast jeśli chcemy uprawiać na podwyższonych grządkach takie rośliny jak dynia, kapusta czy cukinia, to zdecydowanie lepiej będzie posadzić je w osobnych skrzyniach, ponieważ tam będą miały więcej miejsca na rozrost.

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik