Reklama
Reklama

Chcesz mieć piękne krokusy wiosną? Koniecznie zrób to, nim minie zima

Krokusy są jednym ze zwiastunów wiosny. Chcąc jednak cieszyć się ich urokiem i pięknym kwitnieniem, musimy już wkrótce wykonać zabieg, dzięki któremu będą one bujnie i zdrowo rosły. Mowa o nawożeniu, które umożliwi zapewnienie krokusom dostępu do odpowiednich składników odżywczych i wspomoże ich rozwój. Sprawdź, jak i kiedy nawozić krokusy.

Barwne krokusy mogą być prawdziwą ozdobą naszego ogrodu. W przypadku jednak gdy nie zadbamy o nie odpowiednio przed nadejściem wiosny, to ich kwitnienie będzie krótkie i mało efektowne. Warto więc wiedzieć, kiedy i w jaki sposób dostarczyć tym roślinom odpowiednich składników odżywczych poprzez nawożenie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kiedy najlepiej nawozić krokusy? Nie zapomnij o tym terminie

Najlepszym okresem na nawożenie krokusów jest końcówka zimy lub wczesna wiosna, ponieważ zabieg ten należy wykonywać w momencie, gdy na roślinach zaczynają pojawiać się pierwsze liście. Wtedy to cebulki krokusów rozpoczynają swój aktywny wzrost, wiec potrzebują one zwiększonej ilości składników odżywczych, które ułatwią im stworzenie mocnych łodyg oraz pomogą wytworzyć kwiaty.  

Kolejne nawożenie wykonujemy już w trakcie kwitnienia. Należy jednak używać umiarkowanej ilości nawozu, ponieważ nadmiar składników odżywczych mógłby negatywnie odbić się na trwałości kwiatów.

Natomiast ostatni raz zabieg ten przeprowadza się po przekwitnięciu krokusów. Nawożenie w tym czasie ma sprawić, że cebulki zgromadzą zapasy na kolejny sezon. Dzięki temu rośliny będą trwalsze oraz zdrowsze przez następne lata.

Czytaj również: Podlewaj tym róże przez całą wiosnę. Sąsiedzi pozazdroszczą ci kwiatów

Czego używać do zasilania krokusów? Są dwie opcje

Podczas nawożenia bardzo ważny jest dobór odpowiedniego produktu. W przypadku krokusów możemy stosować dwa nawozy. Oto możliwości, jakie mamy do wyboru podczas zasilania naszych kwiatów:

  • Nawozy organiczne -  to bardzo dobra ekologiczna opcja. Naturalne nawozy świetnie poprawiają strukturę gleby oraz stopniowo dostarczają składników odżywczych. Zaliczamy do nich kompost, obornik, popiół drzewny, napary z pokrzywy czy dodatek z mączki bazaltowej. Każdy z tych nawozów dostarcza roślinie cennych składników. Poszczególne z nich wspomagają kwitnienie lub poprawiają strukturę gleby czy dbają o odporność krokusów.
  • Nawozy mineralne -  jest to opcja, która umożliwia szybkie dostarczenie składników w optymalnej formie. Do wyboru mamy między innymi nawozy wieloskładnikowe do roślin cebulowych, które zawierają azot, fosfor i potas. Możemy także skorzystać po prostu z nawozów potasowych lub nawozów fosforowych, które wspomagają rozwój krokusów.

W jaki sposób należy nawozić krokusy? O tym musisz pamiętać

Dbając o krokusy, musimy także wiedzieć, jak nawozić nasze rośliny, aby je wesprzeć w rozwoju, a nie im zaszkodzić. Przede wszystkim najważniejszą zasadą jest to, że krokusy nie są roślinami potrzebującymi intensywnego nawożenia, więc musimy zachowywać umiar.

Zbyt duża ilość składników odżywczych mogłaby im zaszkodzić. Stosujmy więc mniejsze ilości produktów, niż robimy to w przypadku innych roślin. Oprócz tego pamiętajmy, aby nawozić krokusy w dni o umiarkowanej temperaturze i by wykonywać zabieg o poranku.

Krokusy należy podsypać wybranym nawozem, rozprowadzając go ostrożnie wokół roślin. Nawóz należy zmieszać z wierzchnią warstwą ziemi, dzięki czemu nie będzie się on przesuwał pod inne okazy. W przypadku stosowania płynnej odżywki, uważajmy, aby nie polewać liści roślin. Po nawożeniu nie zapominajmy o podlewaniu krokusów.

Zobacz też:

To jedna z najzdrowszych roślin doniczkowych. Sprawdź, jak o nią dbać

To te szkodniki najczęściej atakują zamiokulkasa. Sprawdź, jak się ich pozbyć

Grubosz wymaga podcinania. Sprawdź, jak zrobić to właściwie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | nawożenie | pielęgnacja roślin