Reklama
Reklama

Twoja zielistka nie kwitnie? Sprawdź, który z tych błędów popełniasz

Zielistka cieszy się dużą popularnością wśród miłośników roślin. Wynika to między innymi z tego, że uznawana jest za jeden z najtrwalszych okazów doniczkowych. Często jednak problemem jest brak kwitnienia rośliny. Na szczęście możemy temu zapobiec, unikając błędów pielęgnacyjnych, które hamują rozwój zielistki. Sprawdź, jak o nią dbać.

Zielistka znana jest głównie ze swoich soczyście zielonych i bujnych liści. Jednak jej dodatkową ozdobą mogą być także kwiaty, które pojawiają się na roślinie, gdy odpowiednio o nią dbamy i nie będziemy popełniali błędów pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, dlaczego zielistka nie kwitnie i jak ją uprawiać, by obsypała się pięknymi kwiatami.

Co hamuje kwitnienie zielistki? O tym warto wiedzieć

Zielistka do zakwitnięcia potrzebuje odpowiednich warunków. Jednym z nich jest prawidłowe naświetlenie. Umieszczenie rośliny w zbyt głębokim cieniu przyczynia się do zahamowania rozwoju pędów kwiatowych. Jednak i zbyt mocne oświetlenie nie sprzyja zielistce.

Wobec tego, by mogła ona regularnie zakwitać, najlepiej uprawiać ją na stanowisku, w którym jest dużo rozproszonego światła. Oprócz tego warto co jakiś czas obracać doniczkę, dbając o równomierne oświetlenie zielistki z każdej strony.

Istotne jest również zapewnienie roślinie odpowiedniej temperatury. W momencie gdy spada ona poniżej 15 stopni Celsjusza, to zielistka przechodzi w stan spoczynku i dochodzi do zatrzymania jej rozwoju. Najlepiej więc będzie umieścić roślinę w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura w przedziale 18-23 stopni Celsjusza, ponieważ właśnie ta wartość sprzyja zawiązywaniu kwiatów zielistki.

Pamiętajmy także, że zbyt silne nawożenie może przynieść odwrotne skutki i zahamować kwitnienie zielistki. Powinniśmy stosować niskie dawki nawozów mineralnych lub wykorzystywać nawozy naturalne. Równocześnie całkowite pominięcie nawożenia, także przyczynia się do braku kwitnienia. Należy więc wykonywać ten zabieg w okresie od wiosny do jesieni, co 14 dni.

Czytaj również: To najlepsze podłoże do zamiokulkasa. Będzie w nim rósł, jak na drożdżach

Ten błąd pielęgnacyjny zdarza się wielu miłośnikom roślin - jak prawidłowo podlewać zielistkę?

Częstym błędem podczas pielęgnacji zielistki jest jej nieprawidłowe podlewanie. Roślina ta nie lubi zbyt mocnego zasilania wodą. Powinno się ją podlewać często, ale wykorzystując do tego małe ilości wody.

Warto jednak wiedzieć, co robić, gdy doprowadzimy do zalania korzeni. Wtedy to należy zaprzestać podlewania aż do całkowitego wyschnięcia podłoża. Powinniśmy również wyjąć roślinę z doniczki i skontrolować jej korzenie, zwracając uwagę czy nie pojawiła się na nich zgnilizna. Wszystkie chore korzenie należy usunąć, a następnie powinniśmy przesadzić zielistkę do świeżego podłoża. Oprócz tego należy zadbać o warstwę drenażu, a także otwory w doniczce.

Wobec tego zielistkę lepiej rzadziej niż częściej podlewać, zwłaszcza że nie szkodzą jej długie przerwy w zasilaniu wodą, gdyż ma mięsiste korzenie, które magazynują wodę. W dodatku lekkie przesuszenie potrafi pobudzić roślinę do wywarzania pędów kwiatostanowych. Musimy jednak uważać, aby nie przesadzić z przesuszeniem, gdyż zasychająca roślina, przekieruje swoją energię na regenerację i nie wytworzy kwiatów.


Zobacz też:

Petunie potrzebują teraz twojego wsparcia. Zrób tak, a wiosną obsypią się kwiatami

Posmaruj tym drzewka owocowe. Nie zachorują, a szkodniki nawet do nich nie podejdą

Tak zrobisz tani i skuteczny nawóz do paprotki. Wypuści masę nowych liści

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | uprawa roślin