Chcesz mieć duży i gęsty żywopłot? Pamiętaj o tym, a tuje urosną, jak na drożdżach
Do przydomowych żywopłotów najczęściej wybierane są tuje, a dokładniej odmiany szmaragd i brabant. Te drzewka iglaste wyglądają wspaniale na podwórku i stanowią skuteczną osłonę przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Co zrobić, żeby były gęste i duże? Należy zastosować kilka zasad już podczas samego sadzenia roślin.
Tuje szmaragd i brabant to żywotniki, które są dopełnieniem tradycyjnego ogrodzenia, czasem mogą je nawet zastąpić. Te iglaste drzewka, sadzone pojedynczo lub w grupach, stanowią ciekawe aranżacje ogrodowe. Będą cieszyć nasze oczy, jeśli zastosujemy najważniejsze zasady podczas ich sadzenia. Sprawdź, jakie czynności trzeba wykonać, żeby tuje urosły duże i gęste.
Tuje uprawiane w doniczkach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny, z wyłączeniem suszy i przymrozków. Sadzenie roślin kopanych do gruntu przeprowadzamy w dwóch terminach - wiosną i jesienią.
Wiosenny termin przypada na przełom kwietnia i maja. Z kolei jesienne sadzenie drzewek przeprowadzamy od końca sierpnia lub początku września do przełomu października i listopada, lecz nie później niż sześć tygodni przed przymrozkami.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowa odżywka z octu i skorupek jajek - jak ją przygotować?
Przy sadzeniu drzewek, należy wziąć pod uwagę inną budowę tui szmaragd i brabant. Te pierwsze mają krótkie i wiotki gałęzie, dlatego sadzimy je co 50 cm, aby uzyskać gęsty żywopłot. Z kolei drugą odmianę cechują długie i obfite pędy, dlatego zachowujemy 60-80 cm odległości.
Większe odległości między drzewami powodują, że rozrastają się one na boki, a nie w górę. Jeśli natomiast zachowamy mniejsze odstępy, to żywotniki mogą ulec osłabieniu ze względu na rywalizację o wodę i składniki pokarmowe. Bliskie rozmieszczenie zwiększy też ich przyrost ku górze.
W przypadku sadzenia tui przy płocie musimy zachować co najmniej 1 m odległości. Dzięki temu bez problemu wykonamy czynności pielęgnacyjne np. przycinanie.
Tuje szmaragd i brabant sadzimy na słonecznym stanowisku, w ziemi wyściółkowanej korą, którą uprzednio oczyściliśmy z chwastów. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny. Warto też zasilić ją obornikiem, kompostem lub specjalnym nawozem dla iglaków. Jest to ważne, szczególnie w przypadku lekkiego i szybko wysychającego podłoża.
Średnica dołków, w których sadzimy żywotniki, powinna wynosić 50 cm. Możemy również wykopać rów dla żywopłotu. Po posadzeniu od razu podlewamy sadzonki, a sam zabieg przeprowadzamy w trakcie słonecznego i ciepłego dnia.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły