Reklama
Reklama

Budleja potrzebuje tego zabiegu. Będzie kwitła przez cały sezon

Budleja to roślina znana także jako motyli krzew. Uprawiana jest w wielu ogrodach i oczarowuje swoimi długimi i barwnymi kwiatostanami. Chcąc jednak cieszyć się ich urokiem przez cały sezon, musimy w najbliższych tygodniach wykonać bardzo ważny zabieg. Podpowiadamy, jak go przeprowadzić i o czym pamiętać wczesną wiosną, by wspomóc rozwój krzewu.

Budleja to krzew, który cechują przede wszystkim piękne, długie oraz niezwykle kolorowe kwiatostany. Jednak chcąc podziwiać je przez cały sezon, musimy w najbliższym czasie zadbać o budleję, wykonując pewien ważny zabieg. Mowa o przycinaniu krzewu. Czynność ta ma ogromny wpływ na rozwój rośliny i jej przyszłe kwitnienie.

Dlaczego warto przycinać budleję? Ten zabieg ma duże znaczenie

Budleja to roślina, która potrzebuje regularnego przycinania. W przeciwnym razie stanie się ona zbyt rozrośnięta, a jej kwiaty będą mniejsze. Z racji tego, że budleja kwitnie na jednorocznych pędach, oznacza to, że im więcej nowych gałęzi wypuści wiosną, tym lepiej obficiej zakwitnie latem. Wobec tego przycinanie jej pobudza wzrost nowych pędów i wpływa na rozwój kwiatostanów.

Zabieg ten jest istotny także z tego względu, że nieprzycinana budleja może zacząć chorować. Podczas cięcia usuwa się stare oraz uszkodzone pędy, tym samym zmniejszając ryzyko chorób grzybowych. W dodatku pozwala to również na poprawę cyrkulacji powietrza wewnątrz krzewu.

Oprócz tego brak cięcia budlei sprawia, że roślina nie wygląda już tak estetycznie, ponieważ nie jest regularnie formowana. Co więcej, przycinanie jej powoduje, że zyskuje ona lepszą odporność na warunki atmosferyczne i szybciej się regeneruje.

Kiedy przycinać budleję? Oto najlepszy termin

Ważne jest również, to kiedy wykonamy zabieg. Budleję należy przyciąć w odpowiednim terminie, aby nie zaszkodzić roślinie. Najlepiej robić to wczesną wiosną, a dokładniej - w okresie od drugiej połowy marca do połowy kwietnia.

Unikajmy cięcia w dni z przymrozkami, aby nie uszkodzić krzewu. Kontrolujmy również prognozę pogody, ponieważ jeśli po przycięciu nadejdą mroźne noce, to nowopowstałe pędy budlei mogłyby przemarznąć.

Równocześnie pomimo tego, że nie możemy wykonywać cięcia zbyt wcześnie, musimy także uważać, aby nie przeprowadzić go za późno, ponieważ mogłoby to spowolnić rozwój nowych pędów i sprawić, że nasz krzew nie zakwitnie. Optymalnym momentem na ten zabieg jest ciepły, suchy dzień, gdy gleba zaczyna się nagrzewać. Nie wykonujmy go w wilgotne dni, by nie zwiększyć ryzyka infekcji grzybowych.

Czytaj również: Twój storczyk marnieje? Postaw to w pobliżu doniczki, a szybko odzyska wigor

W jaki sposób przycinać budleję? O tym nie możesz zapomnieć

Oczywiście istotne jest także to, by prawidłowo wykonywać zabieg przycinania budlei. Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich narzędzi. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po ostre nożyce ogrodowe lub sekator. Nie używajmy tępych narzędzi, które mogłyby poszarpać pędy rośliny. Dodatkowo zdezynfekujmy ostrza, aby nie przenosić patogenów.

Następnie usuwamy wszystkie martwe, suche i uszkodzone pędy, wykonując cięcie sanitarne, poprawiające kondycję krzewu i skupiające energie na wypuszczaniu nowych gałęzi. Kolejnym krokiem jest przycięcie zdrowych pędów, skracając je do wysokości około 20-25 cm nad ziemią. Cięcie należy wykonywać pod lekkim skosem, kierując je na zewnątrz rośliny, aby usprawnić odpływ wody.

Po zakończeniu zabiegu dobrym pomysłem będzie zastosowanie nawozu obfitującego w azot. Dzięki temu dodatkowo pobudzimy wzrost nowych gałęzi, a także wzmocnimy budleję przed sezonem.  

Zobacz też:

Storczyk obsypie się nowymi kwiatami. Jest warunek — musisz zrobić to w lutym

Zapomnij o nudnym trawniku. Wysiej tę roślinę, a ogród pokryje się dywanem kwiatów

To najpiękniejszy kwiat 2025 roku. Wygląda jak rajski ptak, a rośnie w Polsce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przycinanie roślin | pielęgnacja roślin | krzewy