Reklama
Reklama

Borówka amerykańska słabo owocuje? Zrób to jesienią, a latem będzie uginać się od owoców

Borówka amerykańska to chętnie sadzony w ogrodach krzew, znany z ciemnoniebieskich owoców o licznych właściwościach zdrowotnych. Wpływ na słabe owocowanie może mieć niewłaściwa pielęgnacja rośliny. Czego potrzebuje i jak o nią zadbać jesienią, by latem cieszyć się z obfitych zbiorów? Podpowiadamy.

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum), znana też jako borówka wysoka, to krzew jagodowy z rodziny wrzosowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej i owocuje między początkiem lipca a końcem września, w zależności od odmiany. W Polsce borówka amerykańska zaczęła zdobywać popularność pod koniec XX wieku. Obecnie krzewy uprawiane są w wielu ogrodach — przede wszystkim dla pysznych jagód, o ciemnoniebieskiej lub granatowej barwie. Są soczyste, zwykle słodkie, a do tego mają wiele wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Żeby jednak krzewy uginały się latem od owoców, o rośliny trzeba należycie zadbać już jesienią. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Borówka amerykańska — uprawa i pielęgnacja

Borówka amerykańska jest pyszna zarówno na surowo, jak i po przetworzeniu. Można z niej wykonywać między innymi soki, nalewki i dżemy, ale też dodawać do owsianki czy ciasta. W dodatku uprawa borówki amerykańskiej nie jest wcale szczególnie trudna. Krzew nie ma bowiem wielkich wymagań i rzadko sprawia kłopoty. Jeśli jednak chcemy, by zdrowo się rozwijał i obsypywał się owocami, musimy zapewnić mu należyte warunki do wzrostu.

Jak uprawiać borówkę amerykańską i jak ją pielęgnować? Oto kilka porad:

  • Borówka amerykańska lubi stanowiska słoneczne, zaciszne i ciepłe.

  • Krzewy najlepiej sadzić jesienią, choć można to robić również wiosną i latem. Przed posadzeniem krzewów w ziemi, glebę należy odchwaścić, a następnie dla każdej rośliny wykopać dołek o głębokości około 40 cm i szerokości około 70 cm.

  • Borówkę amerykańską trzeba regularnie podlewać, najlepiej używając do tego deszczówki, gdyż ma lekko kwaśny odczyn. Gruba warstwa ściółki, rozłożona wokół roślin, pomoże zatrzymać wilgoć w glebie.

  • Niezwykle istotne jest cięcie borówki amerykańskiej. Przycinanie rośliny powinno odbywać się co roku wiosną — wówczas usuwamy chore i słabe pędy. W czwartym roku uprawy pozbywamy się także najstarszych pędów. Przeprowadzamy zabieg pod koniec lutego lub na początku marca.

Bardzo ważne jest nawożenie borówki amerykańskiej. Rośliny trzeba przy tym dokarmiać również po owocowaniu. Jesień to ostatni moment, aby dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych przed zimą. Będą one magazynowane i zostaną wykorzystane w kolejnym sezonie. Nawożenie to również sposób na utrzymanie odpowiednio kwaśnej gleby.

Czytaj też: Pieniążek gubi liście? Winna może być zła pielęgnacja 

Borówka amerykańska słabo owocuje? Oto powód

Jesień to istotny czas dla borówki amerykańskiej. Trzeba ją należycie odżywić, żeby wzmocnić rośliny, dzięki czemu w spokoju przetrwają zimę. Borówka amerykańska najlepiej rośnie i owocuje w glebie kwaśnej. Potrzebuje zatem nawozów, które nie tylko ją odżywią, ale też nie zakłócą kwaśnego odczynu podłoża. Optymalne pH gleby dla tej rośliny wynosi 4,5-5,5.

Brak owocowania lub słabe owocowanie borówki amerykańskiej zwykle ma związek z poczynionymi błędami w uprawie. Niewłaściwe stanowisko, zły odczyn gleby czy odżywianie roślin nieodpowiednimi nawozami wpływają negatywnie na stan krzewów. Warto też pamiętać, by przeprowadzić nawożenie borówki amerykańskiej w odpowiednim terminie. Najlepiej to zrobić po zbiorach, czyli na przełomie sierpnia i września, ale można też odżywiać rośliny później - nawet do połowy października.

Czytaj również: W ten sposób zabezpieczysz róże przed zimą. Koniecznie zrób to w listopadzie 

Jesienne nawożenie borówki amerykańskiej. Jaki nawóz wybrać?

Przygotowując się do nawożenia borówek, najlepiej wybrać specjalistyczne nawozy, które są przeznaczone specjalnie dla nich. Zawierają dużo potasu i fosforu, a mało azotu. Obniżają też odczyn pH gleby, zakwaszając ją. Nawozy azotowe mogłyby niepotrzebnie pobudzić rośliny do wzrostu, a nie powinno się tego robić przed zimą. Nie należy jednak przesadzać z ilością nawozu, aby nie spalić korzeni i tym samym nie osłabić rośliny. Zawsze trzymajmy się informacji i porad, umieszczonych na etykiecie produktu.

Borówkę amerykańską warto dokarmiać kompostem. Można go również zastąpić warstwą mulczu z kory sosnowej lub zrębków drewna. Ograniczy to dodatkowo rozwój chwastów i zapobiegnie utracie wilgoci.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie