Reklama
Reklama

Azalia nie chce kwitnąć? Ogrodnik tłumaczy, co może być przyczyną

Azalię chętnie uprawia się w ogrodzie, ponieważ już wczesną wiosną zachwyca swoimi pięknymi kwiatami. Co jednak zrobić, gdy roślina nie chce zakwitnąć? Na początek należy poznać przyczyny braku kwitnienia. Dopiero później możemy przystąpić do działania. Znajomy ogrodnik radzi, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Azalia stanowi wspaniałą ozdobę przydomowych ogródków i działek. Zachwyca swoimi kolorowymi płatkami kwiatów na przełomie kwietnia, maja i czerwca, w zależności od odmiany. Gdy przestaje lub nie chce zakwitnąć, to mamy do czynienia z pewnymi problemami. Ogrodnik tłumaczy wszelkie przyczyny tego zjawiska. 

Dlaczego azalia nie chce kwitnąć? Przyczyn może być kilka

Niezależnie od gatunku azalii, przyczyny braku kwitnienia są tożsame dla każdego z nich. Wynikają one z popełnionych błędów pielęgnacyjnych. Żeby je wyeliminować, musimy dokładnie obejrzeć roślinę i zastanowić się, czy stosujemy najważniejsze zasady w uprawie krzewów. 

W pierwszej kolejności warto pomyśleć, czy azalia ma odpowiednie stanowisko. Brak światła powoduje bardzo słabe kwitnienie lub jego całkowite zatrzymanie

Musimy także zwrócić uwagę zarówno na właściwe podlewanie, jak i nawożenie rośliny. Kwitnienie uznajemy za czasochłonny proces, wymagający energii. Jeśli chcemy uzyskać obfite kwiaty, to konieczne będzie zastosowanie odżywek. 

Po zimie musimy obejrzeć azalię, aby wykluczyć uszkodzenia, a nawet ingerencję zwierząt. Oprócz tego warto monitorować pH podłoża. Na brak kwitnienia również ma wpływ zbyt późne cięcie krzewów

Co zrobić, żeby azalia zakwitła? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Azalia zakwitnie, jeśli zastosujemy najważniejsze zasady pielęgnacyjne dla tej rośliny. Co zatem należy uwzględnić?

Ogrodnicy podkreślają, że kluczowe znaczenie ma odpowiednie stanowisko. Azalia potrzebuje słońca przez około 6 godzin dziennie. Musimy zapewnić jej dostęp do światła przez ten czas lub przesadzić na inne, słoneczne miejsce. Z kolei pH gleby powinno wynosić od 4,5-5,5

Nie zapominajmy, aby stanowisko było osłonięte od wiatru. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń krzewów po przymrozkach, kiedy wieją suche wiatry, a temperatury powietrza nagle spadają.

Kolejnym, ważnym aspektem przy uprawie tej rośliny jest właściwe podlewanie. Krzewy nawadniamy tak, aby nie przesuszyć i nie przelać gleby. Zapobiegniemy przemoczeniu podłoża, jeśli zastosujemy ściółkę z kory sosnowej. 

Dostarczanie składników pokarmowych umożliwia roślinie prawidłowy wzrost i kwitnienie. Warto zatem zasilać azalię nawozem z czarnej herbaty lub aspiryny

Roślina zakwitnie, jeśli wykonamy w odpowiednim czasie jej cięcie, czyli na przełomie marca i kwietnia. Musimy także pozbywać się starych kwiatostanów poprzez ręczne odrywanie. 

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | działka | uprawa roślin