Reklama
Reklama

Domowy nawóz do azalii za mniej niż 5 zł. Będą bujnie kwitły przez długi czas

Azalie to kolorowe krzewy z rodziny wrzosowatych, które latem można spotkać w wielu polskich ogrodach. Ich znakiem rozpoznawczym są widowiskowe, aromatyczne kwiaty. Niestety często zdarza się, że azalia nie zakwita. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by azalie znów zachwyciły bujnymi kwiatami?

Azalie są łatwe w uprawie i mogą pięknie kwitnąć nawet przez kilkanaście lat. Jednak, by rozwijały się zdrowo i zachwycały bujnymi kwiatami, warto regularnie dostarczać im niezbędnych składników odżywczych. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na zakup preparatów do wzmacniania tych krzewów w sklepach. 

Najczęściej są one drogie i zawierają chemię, dlatego podpowiadamy, jak dbać o azalie, wykorzystując domowe nawozy za mniej niż 5 złotych tak, by każdy sąsiad pozazdrościł nam wspaniałego ogrodu.

Czym podlewać azalie? Potrzebna jest nie tylko woda

To, jak często podlewać azalie ogrodowe latem, zależy od warunków pogodowych. Gleba wokół nich przez cały czas powinna być lekko wilgotna. Dlatego ogrodnicy zalecają, aby w okresie intensywnych upałów nawadniać krzewy codziennie. Kiedy pada, azali nie trzeba już jednak dodatkowo podlewać. 

Poza samą wodą azalie warto jednak również nawozić preparatami, które dostarczą im niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Czym podlewać azalie, by ich kwiaty były bujne i zachwycały feerią barw? Niektórzy radzą, aby do tego celu wykorzystać skórki banana, skorupki jajek, albo fusy z kawy. Jeszcze lepsze efekty zobaczymy jednak, zasilając kwiaty azalii nawozem z czarnej herbaty albo aspiryny. 

Przepis na domowy nawóz do azalii z czarnej herbaty

Pijąc napar naturalnej z czarnej herbaty - bez sztucznych aromatów i dodatków, dostarczamy naszemu organizmowi cennych witamin i składników odżywczych. Korzystnie wpływa on jednak nie tylko na nasze zdrowie, lecz także na rośliny w ogrodzie. Po jego zastosowaniu nawet mizernie wyglądający krzew, szybko osypie się bujnymi kwiatami. 

Oto przepis na domowy nawóz do azalii z czarnej herbaty: 

  • Gotujemy 1 litr wody
  • Gdy zacznie wrzeć, zdejmujemy naczynie z kuchenki
  • Do garnka wkładamy torebkę z czarnej herbaty
  • Patrzymy czarną herbatę przez 5-8 minut
  • Po wystygnięciu przelewamy do butelki
  • Tym nawozem do azalii z czarnej herbaty podlewamy azalie co 2 tygodnie

Przepis na domowy nawóz do azalii z aspiryny

Do nawożenia azalii możemy wykorzystać również tabletkę z aspiryny. Popularny lek na ból głowy wystarczy rozpuścić w wodzie i podlać krzewy. Efekt po zastosowaniu tego nawozu za mniej niż 5 złotych będzie rewelacyjny. Kwiaty będą bujne, a liście azalii zyskają intensywniejszy zielony kolor. Kurację preparatem z domowej apteczki wystarczy zapewnić azaliom raz na dwa miesiące.

Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie | kwiaty