Reklama
Reklama

Aronia obrodzi jak nigdy. Musisz jednak pamiętać o tym zabiegu wiosną

Chcesz, żeby twoja aronia obsypała się dużymi i dobrymi jakościowo owocami? Krzew może obrodzić jak nigdy wcześniej, jeśli odpowiednio zadbasz o niego wiosną. Mało kto wie, że pewien, wiosenny zabieg ma wpływ na kwitnienie i owocowanie rośliny. Termin i technika jego wykonania ma duże znaczenie.

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę aronii. Jej owoce zaraz po zerwaniu mają cierpki smak, natomiast te dojrzałe są dość słodkie. Warto je jeść, ponieważ zawierają wiele cennych witamin i minerałów, zapobiegają miażdżycy, nadciśnieniu, a nawet problemom ze wzrokiem. Pielęgnacja tej rośliny nie jest skomplikowana. Warto wykonać zabieg wiosennego cięcia na obrodzenie

Jak uprawiać aronię? Najważniejsze zasady

Aronia rośnie dobrze na wszystkich rodzajach gleb. Powinniśmy jedynie zadbać o to, aby ziemia była umiarkowanie wilgotna. Żeby uzyskać obfity plony, musimy posadzić krzew w słonecznym stanowisku. Czynność tę wykonujemy wiosną, na przełomie marca i kwietnia lub jesienią, w październiku bądź listopadzie. 

Pamiętajmy, aby regularnie podlewać młode sadzonki. Dorosła roślina nie potrzebuje częstego nawadniania, ponieważ dobrze znosi suszę. Ponadto jest odporna na mróz. 

Krzew zacznie owocować bardzo szybko, bo już w drugim roku od posadzenia. Osiąga rozmiary 2,5 x 2,5 m. W maju wydaje białe kwiaty, a jesienią ma czerwone liście. W wielu ogrodach pełni funkcję żywopłotu. 

Kiedy przycinać aronię? Dwa terminy

Aronia będzie obficie owocować, jeśli wykonamy zabieg wiosennego cięcia. Młode krzewy przycinamy zaraz po posadzeniu. Dzięki temu ulegną lepszemu rozkrzewieniu, co z kolei przyczyni się do wydania licznych owoców. Poza tym utrzymają lepszą formę. Ułatwi to pielęgnację i zbieranie plonów. 

Aronię posadzoną jesienią przycinamy w następną wiosnę. Gdy krzew się uformuje, to w kolejnych latach usuwamy kilka najstarszych gałęzi przed wegetacją albo po kwitnieniu. Owoce będą obfite, ponieważ tym sposobem pobudzimy roślinę do produkcji nowych pędów. 

Jak przycinać aronię? Technika ma znaczenie

W przypadku młodych krzewów wykonujemy cięcie formujące. Skracamy gałązki o połowę ich długości, pobudzając aronię do rozkrzewienia się, natomiast leżące i krzywe pędy całkowicie usuwamy, ponieważ mogą prowadzić do nieprawidłowego rozwoju rośliny. 

Przycinanie starszych krzewów ma na celu odmłodzenie i pobudzenie do wzrostu. Gdy usuwamy najstarsze gałęzie, to aronia regeneruje się i zachowuje zdolność do obfitego owocowania. Pamiętajmy jednak o zachowaniu naturalnego pokroju rośliny.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | przycinanie roślin