Reklama
Reklama

Anturium nie kwitnie? Podlewaj je tym, a w mig obsypie się kwiatami

Anturium to egzotyczna roślina doniczkowa, która gości na parapetach w wielu polskich domach. Jej największymi atutami są sercowate błyszczące liście i soczyście czerwone kwiaty, które marnieją pod wpływem błędów w pielęgnacji. Jak ożywić anturium, gdy roślina przestaje wypuszczać nowe pąki? Wystarczy podlać je prostą domową odżywką z dwóch składników.

Anturium to tropikalna roślina z rodziny obrazkowatych, która naturalnie porasta lasy Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce często uprawiamy ją jako kwiat doniczkowy, który wprowadza egzotyczny klimat do każdego wnętrza. Anturium przyciąga wzrok sercowatymi, błyszczącymi liśćmi, ale jego największym atutem są okazałe kwiaty w soczyście czerwonym kolorze. 

Gdy roślina przestaje wypuszczać nowe pąki kwiatowe, nie prezentuje się już tak okazale. Dlatego podpowiadamy, jak pobudzić anturium do wzrostu i kwitnienia, podlewając je domową odżywką na bazie popularnego produktu z szafki kuchennej.

Dlaczego anturium nie kwitnie? To możliwe przyczyny

Anturium to delikatny gatunek, któremu do obfitego kwitnienia trzeba zapewnić konkretne warunki. Nie można zapominać także o odpowiedniej pielęgnacji rośliny. Nawet błahe błędy mogą być przyczyną tego, że anturium przestaje rosnąć i nie wypuszcza nowych kwiatów.

  • Stanowisko dla anturium 

Stanowisko dla anturium powinno być jasne.. Dla prawidłowego wzrostu roślinie potrzebna jest duża ilość światła, ale powinno być ono rozproszone. W przeciwnym razie, anturium wystawione bezpośrednio na promienie słoneczne może się bowiem łatwo poparzyć. 

Stawianie kwiatu przy otwartym oknie również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie służą mu silne przeciągi. Trzeba pamiętać, że jest to roślina ciepłolubna, dlatego minimalna temperatura, jaka należy zapewnić anturium, wynosi 20 stopni Celsjusza.

  • Podłoże dla anturium

Podłoże dla anturium powinno mieć odczyn kwaśny pH pomiędzy 4,5 a 5,5. Idealna ziemia dla tej rośliny doniczkowej jest przewiewna, żyzna i przepuszczalna. Najlepiej sprawdzi się torf w połączeniu z liśćmi, piaskiem i  przekompostowaną korą w proporcjach 1:1:1:1.

  • Podlewanie anturium

Anturium potrzebuje wilgotnego podłoża. Częste podlewanie tej rośliny doniczkowej jest konieczne zwłaszcza latem, w okresie intensywnych upałów. Z ilością wody nie należy jednak przesadzać, ponieważ zbyt obfite nawadnianie może doprowadzić do zgnicia korzeni anturium. 

  • Nawożenie anturium  

Roślinę warto od czasu do czasu zasilać nawozami. Z zasilaniem preparatami z azotem nie należy jednak przesadzać, bo choć liście będą bujne, zahamowany może zostać wzrost pąków kwiatowych anturium. Aby pobudzić kwiaty do kwitnienia, zaleca się używać nawozów z dużą zawartością potasu.

Jak przygotować domową odżywkę do anturium z mąki ryżowej?

Jeżeli roślina słabo kwitnie pomimo odpowiedniej pielęgnacji, warto podlać je domową odżywką do anturium. Do jej przygotowana potrzebne będą woda oraz mąka ryżowa (zakupiona w sklepie lub domowej roboty - ze zmielonego ryżu)

Mąka ryżowa ekspresowo odżywi kwiaty doniczkowe. Zawiera wszelkie pierwiastki niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin, takie jak: fosfor, potas, magnez, azot czy wapń. Aby przygotować nawóz do anturium w litrze wody, trzeba rozpuścić 1 łyżkę mąki ryżowej. Po dokładnym wymieszaniu składników taką miksturę stosuje się raz w tygodniu. 

Zobacz też:

Wrzos czy wrzosiec? Ogrodnik tłumaczy, na czym polega różnica

​Las w słoiku w kilku prostych krokach. Te rośliny sprawdzą się najlepiej

Nazywają ją "rośliną biedy". Lepiej nie trzymaj jej w domu, bo portfel zaświeci pustkami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | kwiaty | pielęgnacja roślin