Reklama
Reklama

W PRL-u nie mogło zabraknąć na stole tego ciasta. Jest pyszne i banalnie proste do zrobienia

W PRL-u królowały na stołach konkretne ciasta, które przygotowywało się z łatwo dostępnych składników. Czasem warto odtworzyć stare przepisy i przywołać ich smakiem wspomnienia z dzieciństwa. Tak też jest z popularnym niegdyś ciastem zebra o niezwykle efektownym wyglądzie.

Obecnie w książkach kulinarnych i Internecie nie brakuje przepisów na wyrafinowane ciasta. Znajdziemy je również w piekarniach i cukierniach. Wybór jest tak duży, że czasem trudno się zdecydować. 

Kiedyś wyglądało to nieco inaczej. W czasach PRL-u, gdzie półki sklepowe świeciły pustkami, gospodynie przyrządzały ciasta z popularnych składników. Tak powstała zebra o charakterystycznych jasnych i ciemnych smugach, przekładanych naprzemiennie. Stąd jej nazwa nawiązująca do umaszczenia zebry. Przepis na ten wypiek jest banalnie prosty, dlatego poradzi sobie z nim każdy. 

Składniki na ciasto zebra

Składniki na ciasto zebra na pewno każdy z nas ma w swojej kuchni. Jeśli nie, to na pewno kupimy je w każdym, nawet osiedlowym sklepie. 

Jakich składników potrzebujemy do zrobienia ciasta zebra? Oto lista:

  • 2,5 szklanki oraz 3 łyżki mąki pszennej;
  • 1,5 szklanki cukru;
  • 1,5 łyżeczki proszku do piczenia;
  • 5 jajek;
  • 1 szklanka oleju;
  • 1 szklanka oranżady żółtej;
  • 3 łyżki kakao;
  • opcjonalnie: odrobina aromatu migdałowego.

Przepis na ciasto zebra

Żeby zrobić ciasto zebra, na początek ucieramy całe jajka z cukrem do momentu powstania puszystej masy. Następnie dodajemy do niej 2,5 szklanki mąki pszennej, cukier, proszek do pieczenia, olej, oranżadę i aromat migdałowy.

W kolejnym kroku powstałą masę dzielimy na dwie części: do pierwszej dosypujemy resztę mąki pszennej, a do drugiej kakao

Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia i zaczynamy naprzemiennie wlewać do niej dwie masy - 3 łyżki ciemnego i 3 łyżki jasnego ciasta

Ciasto zebra pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około 1 godzinę i 15 minut do suchego patyczka. 

Polecamy oprószyć wypiek cukrem pudrem albo kakao. Możemy też oblać go polewą czekoladową. 

Zobacz też:

Stulatkowie z niebieskich stref zajadają się tą zupą. To sekret ich długowieczności

Do kremowej zupy pieczarkowym dodaję ten nietypowy składnik. Tak podają ją w restauracjach

Te naleśniki na dobre zagościły w mojej kuchni. Są o niebo lepsze od tych tradycyjnych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy | ciasta