Reklama
Reklama

Przepis na domowy ser. Potrzebujesz tych trzech, tanich składników oraz mieszanki ziół i przypraw

Biały ser można samodzielnie przygotować ze składników, które każdy z nas ma swojej kuchni. Dodatkowo wzbogacamy go o zioła i przyprawy, aby był jeszcze bardziej aromatyczny. Taki domowy ser smakuje wspaniale, szczególnie na śniadanie. Poznaj prosty przepis na zdrowy i pyszny produkt.

Przepis na domowy ser jest bardzo prosty. Produkt ten można spożywać o każdej porze dnia. Smakuje wspaniale ze świeżym pieczywem. Możemy także używać go do sałatek lub jako składnik past. 

Składniki do przygotowania domowego sera

Do przygotowania domowego sera potrzebujemy trzech, tanich i łatwo dostępnych produktów, które kupimy w każdym sklepie. Dodatkowo przepis wzbogaciliśmy o zioła i przyprawy.

Jakich zatem składników potrzebujemy? Oto krótka lista:

  • 1 l mleka 3,2%;
  • 1 l kefiru;
  • 4 jajka;
  • 2 łyżki świeżych ziół;
  • przyprawy: 4 łyżeczki soli, 1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego, 1 łyżeczka oregano.

Przepis możemy modyfikować wedle uznania. Przykładowo kefir zastępujemy śmietaną i używamy innych, ulubionych ziół i przypraw. Można też wykorzystać tylko sól. 

Jak zrobić domowy ser?

Przygotowując domowy ser, na początek wlewamy do miski kefir, wbijamy jajka i dosypujemy sól. Wszystko mieszamy do momentu połączenia składników. 

W kolejnym kroku do garnka wlewamy mleko, a do niego wcześniej przygotowane składniki. Całość podgrzewamy na małym ogniu, ciągle mieszając. Gdy zauważymy grudki, to wtedy jeszcze bardziej zmniejszamy moc palnika, podgrzewamy i mieszamy składniki przez 10 minut. Po tym czasie wyłączamy ogień. 

Następnie dosypujemy mieszankę ziół i przypraw. Całość ponownie mieszamy i odstawiamy garnek do delikatnego ostygnięcia. 

Później durszlak wykładamy gazą, a pod nim kładziemy większą miskę. Przelewamy mleko i odstawiamy je na 15 minut, żeby odsączyć serwatkę. 

Na koniec gazę zbieramy jak woreczek i odciskamy, jej końce związujemy i pozostawiamy na durszlaku. Domowy ser obciążamy słoikiem z wodą, a durszlak wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Pamiętajmy, aby podstawić pod niego głęboki talerz.

Zobacz też:

​Seniorzy powinni jeść go kilka razy w tygodniu. Niestety, wciąż jest mało popularny

Te naleśniki biszkoptowe, to smak mojego dzieciństwa. Wychodzą jak u babci

Moja babcia często robiła pierogi z tym farszem. Są lepsze niż ruskie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy