Ser w lodówce wysechł? Nie musisz go wyrzucać. Zanurz go w tym napoju, a będzie miękki i smaczny
Wyschnięty, żółty ser nie musi wcale wylądować w koszu na śmieci. Jeśli tylko nie pojawiła się na nim pleśń, można go spokojnie uratować. Znamy rewelacyjny sposób, dzięki któremu znów będzie miękki i pyszny.
Sery to pochodne mleka i jako takie są ważnym źródłem wapnia, białka, a także witaminy B12. Istnieje wiele gatunków sera, a każdy z nich wyróżnia się nieco odmiennym smakiem i wyglądem. To przysmaki, które często goszczą na naszych stołach i nie są tanie. Szkoda więc byłoby niepotrzebnie je wyrzucać. Co zrobić ze serem żółtym, który trochę przysechł? Dzięki tej metodzie będzie smakował jak nowy.
Wyschnięty ser żółty można w łatwy sposób zmiękczyć, jednak przed podjęciem się tego działania powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy nie ma na nim śladu pleśni. Jeśli bowiem ser się nią pokrył, nie wystarczy odkroić uszkodzonej części.
Pleśń może się rozwinąć na wszystkich rodzajach żywności. Niektóre rodzaje pleśni stosowane są w produkcji sera dla nadania mu odpowiedniego smaku. Jeśli jednak nie mamy do czynienia z typowym serem pleśniowym (choć niebezpieczne pleśnie mogą się rozwinąć również na nich), musimy bardzo uważać. W przypadku twardych serów najprawdopodobniej wystarczy odkroić plamę pleśni, z zapasem co najmniej 2,5 cm w każdą stronę. Wszystko jednak zależy od konkretnego przypadku. Miękkie sery należy jednak zawsze wyrzucić, gdyż zarodniki mogły zająć już cały produkt.
Pleśnie mogą przenosić szkodliwe bakterie i wytwarzać mikotoksyny, które mogą powodować między innymi ostre zatrucie pokarmowe. W związku z tym bezpieczniej jest unikać spożywania spleśniałej żywności. Warto pamiętać, że o zepsuciu sera może też świadczyć nieprzyjemny zapach czy dziwne przebarwienia. Takim serem nie wolno również absolutnie karmić zwierząt. Powinien zatem trafić do odpadów bio lub śmieci zmieszanych.
Czytaj też: Polacy jedzą te owoce na potęgę, a zimą mogą za to słono zapłacić
Suchy ser żółty, który nie jest spleśniały, można łatwo odratować. Wystarczy tylko zanurzyć go w ciepłym mleku. W tym celu należy podgrzać dwie szklanki mleka, a gdy będzie już ciepłe, zanurzyć w nim kostkę sera. Po upływie około 30-40 minut przysmak powinien być znowu miękki. Gdy wyjmiemy go z mleka, najlepiej pozbyć się namiaru płynu przy pomocy papieru ręcznikowego. Następnie ser schowajmy do torebki foliowej lub umieśćmy w szczelnie zamykanym pudełku, aby ponownie nie stracił wilgoci. Tak przechowywany będzie miękki i smaczny jeszcze przez kilka dni.
Zobacz też:
Jesienią podaję rodzinie złote mleko. Od lat nie chorują na przeziębienie
Dodaj szczyptę tej przyprawy do kawy. Zbędne kilogramy znikną
Zapomnij o wybielaczu. Dzięki tym 3 składnikom pranie będzie olśniewająco białe