Nigdy więcej nie powiesz, że nie lubisz brukselki. Wystarczy, że przygotujesz ją w ten sposób
Czas polubić się z brukselką. Być może smak tego warzywa nie oczarował cię, ponieważ nigdy nie przyrządziłeś go w formie kiszonki. Zazwyczaj kisimy ogórki i kapustę, jednak tak naprawdę możemy włożyć do słoików niemal każdą jarzynę. Brukselka nie stanowi wyjątku.
Warzywa kiszono od wieków. Zazwyczaj przygotowujemy kiszone ogórki i kapustę z przepisów naszych babć, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeśli jesteś fanem kiszonek, to zachwyci cię również brukselka w takiej postaci. Będzie wspaniałym dodatkiem do obiadu czy kanapek. W końcu przestaniesz krzywić się na jej widok.
Kiszone warzywa zawierają witaminy: A, C, E, K oraz te z grupy B. Znajdziemy w nich również minerały tj. magnez, fosfor, potas. Ponadto zawartość niektórych z tych składników wzrasta w trakcie kiszenia.
Kiszonki, w tym kiszoną brukselkę, warto włączyć do codziennego jadłospisu, ponieważ mają dobry wpływ na zdrowie jelit. Dzięki zawartości probiotyków wspierają ich mikroflorę. Ich spożywanie poprawia trawienie, regularność wypróżnień, a także eliminuje problemy ze wzdęciami. To nie wszystko...
W trakcie procesu kiszenia wytwarzają się bakterie kwasu mlekowego, które stawiają czoła bakteriom, grzybom i pasożytom. Nie odczuwamy więc dyskomfortu jelitowego i dolegliwości żołądkowo-jelitowych tj. biegunki, stany zapalne jelit czy problemy z wchłanianiem składników odżywczych.
Zdrowe jelita to także silna odporność. Regularne spożywanie takich produktów może zatem zmniejszyć ryzyko zachorowania, a nawet łagodzić przebieg autoimmunologicznych chorób.
Składniki:
- 400 g brukselki;
- 500 ml wody;
- 2 marchewki;
- 4 ząbki czosnku;
- 3 liście laurowe;
- 3 ziarnka ziela angielskiego;
- 1 łyżeczka kminku;
- po 1 łyżeczce soli i cukru.
Przygotowanie:
Żeby zrobić kiszoną brukselkę, na początek musimy przygotować solankę. W tym celu zagotowujemy w garnku wodę, sól i cukier.
W kolejnym kroku przygotowujemy warzywa, czyli płuczemy brukselki pod bieżącą wodą i obieramy je z liści. Z kolei czosnek obieramy i kroimy na plastry. To samo robimy z marchewkami.
Następnie myjemy i wyparzamy słoiki. Do takich czystych naczyń wkładamy brukselkę, czosnek, liście laurowe, ziele angielskie. Dosypujemy też kminek.
Wcześniej przygotowaną solankę wlewamy do słoików tak, żeby przykryła brukselki. Na koniec szczelnie zakręcamy naczynia i odstawiamy je do wystygnięcia.
Gdy już ostygną, to przenosimy je na 4 dni do ciepłego i suchego miejsca. Po tym czasie wkładamy naczynia z warzywami do lodówki - wtedy są już gotowe do jedzenia.
Zobacz też:
To brownie zrobisz z 2 składników. Wszyscy poproszą o dokładkę
Włosi dodają do sosu łyżkę wody z gotującego się makaronu. Sprawdź, dlaczego
Zrób bułki na skyrze z 4 składników. Więcej nie kupisz pieczywa w sklepie