Reklama
Reklama

Czy warto eliminować ziemniaki z obiadu w czasie diety? Dietetyk wyjaśnia

Co należy jeść, będąc na diecie? Czy można spożywać ziemniaki? A może powinniśmy zastąpić je ryżem lub makaronem? Te pytania są bardzo często zadawane przez osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Obalamy mity związane z węglowodanami i wyjaśniamy, jak ważny jest nie sam produkt, a sposób, w jaki go przygotujemy.

Ziemniaki, makaron i ryż to węglowodany, stanowiące główne źródło energii dla organizmu. Warto zatem mieć je w codziennym jadłospisie. Wiele osób będących na diecie odchudzającej, zastanawia się nad wyborem odpowiednich węglowodanów. Które z nich wybrać? Sprawdź już teraz

Czy można jeść ziemniaki w trakcie diety odchudzającej?

Na wstępie warto obalić mit, że ziemniaki tuczą. 100 gramów tego produktu ma mało kalorii, bo jedynie 66 kcal. Pamiętajmy jednak, aby w trakcie diety nie spożywać ich z tuczącymi dodatkami tj. masło czy sos, ponieważ to właśnie one podwyższają wartość kaloryczną posiłku. 

Na temat ziemniaków wypowiedziała się pozytywnie Ewelina Trusewicz - dietetyczka kliniczna. Mówiła o skrobi opornej, czyli związku wytwarzającego się w schłodzonych ziemniakach: 

Ryż kontra makaron. Co jeść na diecie?

Niektórzy wychodzą z założenia, że na diecie powinno się jeść tylko kurczaka z ryżem i warzywami. Nie jest to prawdą, ponieważ ryż możemy zastąpić makaronem, który zawiera wiele cennych składników odżywczych. 

Na temat makaronu wypowiadał się Michał Wrzosek - dietetyk kliniczny. Stworzył on film na You-Tubie pod tytułem "Co jest lepsze na diecie, ryż czy makaron". 

Dietetyk zwrócił uwagę na to, że oba produkty mają podobną kaloryczność po ugotowaniu, czyli 120 kcal w 100 gramach. Ponadto makaron zawiera więcej białka, żelaza i folianów. Z kolei ryż powinien być spożywany przez osoby mające problemy jelitowe i alergie. 

Na diecie możemy zatem jeść zarówno ryż, makaron, jak i ziemniaki. Znaczenie ma jednak sposób ich przygotowania. Pamiętajmy, że dodanie do nich sosów lub innych kalorycznych produktów nie pomoże zrzucić zbędnych kilogramów. 

W trakcie diety odchudzającej bardzo ważne jest zachowanie deficytu kalorycznego. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. 

Zobacz też:

Ta zupa może zastąpić cały obiad. Jest smaczna i sycąca

​W PRL-u jedli je wszyscy. Odświeżony przepis jest jeszcze smaczniejszy

Rogaliki z 3 składników. Proste, szybkie i smakują całej rodzinie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta