Reklama
Reklama

​ZUS rozpoczyna kontrole. Wiele zasiłków zostaje cofniętych

Kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od nowego roku ruszyli ze sprawdzaniem zwolnień lekarskich Polaków. Tylko w województwie pomorskim od 1 stycznia 2024 roku cofnięto zasiłki chorobowe na kwotę niemalże 400 tys. zł. Dowiedz się, kto może zostać zmuszony do oddania pieniędzy i jak tego uniknąć.

Masowe kontrole ZUS. Urzędnicy sprawdzają dwie rzeczy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo kontrolować osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich zarówno we własnym zakresie, jak i na wniosek pracodawcy. Urzędnicy sprawdzają podczas kontroli dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest sprawdzenie, czy zwolnienia lekarskie są wykorzystywane zgodnie z ich założeniem, a orzeczenie czasowej niezdolności do pracy nastąpiło prawidłowo. Drugim ważnym elementem kontroli jest sprawdzenie, czy pracownik w czasie zwolnienia nie wykonuje pracy zarobkowej.

Sprawdź również: Można dostać 1200 zł na wakacje dla dziecka. Komu przysługuje dofinansowanie?

Jeśli kontroler wykryje nieprawidłowości, może skierować pracownika na wizytę do lekarza orzecznika ZUS. Jeśli stwierdzi on zdolność do pracy, od następnego dnia nie będzie już wypłacany zasiłek, a pracownik może wrócić do wykonywania obowiązków służbowych. Gdy kontrola nie wykaże nieprawidłowości, pracownik pozostaje na zwolnieniu chorobowym z prawem do zasiłku.

Co można robić na zwolnieniu chorobowym?

Wiele osób zastanawia się, co może robić na zwolnieniu lekarskim, a co jest zabronione. Oczywiście osoby, które w tym czasie np. chodzą do innej pracy, czy też wyjeżdżają na wakacje, narażają się na poważne konsekwencje. Jednak w niektórych przypadkach nawet wyjście z domu, o ile nie służy poprawie naszego zdrowia (np. do apteki czy lekarza), może zostać zakwestionowane. Jednak w przypadku niektórych zwolnień, np. psychiatrycznych, możliwe jest wychodzenie, chociażby na spacer do parku, gdy dostaniemy takie zalecenia od lekarza.

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze | zasiłek | ZUS