Reklama
Reklama

Zrobić samodzielnie czy kupić? Za które faworki zapłacimy mniej?

Do tłustego czwartku jeszcze chwila, ale wielu z nas zastanawia się, czy opłaca się samodzielnie przygotować przysmaki na ten dzień. Faworki, nazywane też chrustem to zdecydowanie łatwiejsza i szybsza przekąska do usmażenia niż pączki. Co więcej, cena za kilogram chrustu w cukierniach może zniechęcać do zakupu. Jednak czy opłaca się go robić samodzielnie w domu? Sprawdzamy uśredniony koszt zrobienia tych słodkości.

Faworki można wykonać na wiele sposób, ciekawą opcją są te zrobione po grecku, dla osób ograniczający tłuste dania idealne będą te z air fryera. Ile kosztuje zrobienie tych najbardziej tradycyjnych, które chętnie wykonywały nasze babcie? 

Ile kosztuje zrobienie faworków w domu? 

Przepis na klasyczne faworki uwzględnia takie produkty jak jajka, mąką, cukier, cukier puder, masło, mleko, smalec lub olej, ewentualnie niewielką ilość spirytusu bądź octu. W zależności od preferencji mleko można zastąpić śmietaną, dodatkowo faworki czasami obsypuje się cynamonem. Ile musimy zapłacić na takie produkty? 

Zgodnie z analizą portalu dlahandlu.pl za 6 produktów (olej, mleko, cukier, jajko, masło, mąka) w styczniu 2025 roku kupując je w jednym sklepie, zapłacimy od 34,04 zł do 48,61 zł (ceny w Krakowie). Do tego należy doliczyć cukier puder, który można kupić za ok. 4 zł, cynamon za ok. 2 zł oraz ewentualnie łyżkę spirytusu (100 ml kosztuje ok. 17 zł).  

Za podstawowe składniki (uwzględniając promocje) zapłacimy kolejno: 

  • mleko 3,2% 1 l — od 2,49 do 4,99 zł
  • cukier 1 kg — od 2,79 do 7,99 zł 
  • mąka pszenna 1 kg — od 1,99 do 4,99 zł 
  • olej 1 l — od 6,99 do 11,99 zł 
  • masło 200 g — od 7,69 do 9,49 zł 
  • 10 najtańszych jaj — od 7,99 do 12,99 zł 

Tak więc kupując produkty tam, gdzie są one najtańsze, możemy zapłacić 29,94 zł. Jednak cena ta uwzględnia obecne promocje w różnych sklepach, do tego warto doliczyć przynajmniej cukier puder. Przyda się także papier do pieczenia w cenie ok. 5 zł. Uśredniając, musimy być przygotowani na wydatek ok. 40 - 50 zł za całe zakupy. 

Co ważne nie wykorzystamy wszystkich produktów, z zakupionych składników, w zależności od wybranego przepisu (głównie ze względu na liczbę użytych jajek na pół kilograma mąki i wielkość faworków) powinno nam wyjść od ok. 100 do 200 sztuk chrustu. Przy czym jeden faworek zazwyczaj waży od 10 do 17 g.  

Sprawdź także: Lubisz domowe wypieki? Zdziwisz się, ile kosztuje używanie piekarnika przez godzinę

Ile kosztują faworki w sklepie? 

Ceny potrafią się bardzo różnić, dużo więcej zapłacimy w cukierniach — w sieci krąży wiele filmików, gdzie ceny za te przysmaki sięgają 190 zł za kilogram. Zdecydowanie taniej jest w sklepach spożywczych. Obecnie dwa z nich w swoich gazetkach promocyjnych uwzględniły faworki. W sieci Społem do 7.02 kupimy te słodkości w cenie 5,50 zł za 100 g. Dla porównania jest to 55 zł za kilogram, czyli niemalże cztery razy taniej niż w cukierni. Przysmaki te znajdziemy także w sklepach Aldi, tam sprzedawane są w opakowaniach po 200 g za 9,99 zł. Jest to 49,95 zł za kilogram. 

Tak więc czy opłaca się robić faworki? I tak i nie, licząc, że w cenie 40 zł (przy czym zostanie nam m.in. sporo cukru oraz mleka) zrobimy mniej więcej 120 średnich faworków, czyli ok. 1,2 - 1,5 kg jest to bardzo opłacalne. Jednak warto także uwzględnić swój czas oraz niewielkie koszty zużycia energii. Na pewno jeśli mamy w domu większość produktów i lubimy piec to warto wykonać je samodzielnie — będą pyszne i tańsze, a jeśli zależy nam na dobrym chruście w niskiej cenie, to można go kupić w sklepie spożywczym. 

Zobacz też:

Te stare telefony są teraz warte krocie. Każdy z nas ich używał

Ci emeryci skorzystają z bezpłatnego sanatorium. Dla kogo ponad 20 dni kuracji?

Seniorzy zrobią to u dentysty za darmo. Wiele osób o tym nie wie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | oszczędzanie