Reklama
Reklama

​Zostawiasz to na klatce schodowej? Uważaj, grozi ci mandat

Rzadko w których klatkach schodowych znajdziemy puste przestrzenie w pobliżu drzwi. Najczęściej znajdują się tam różnego rodzaju rzeczy, których właściciele mieszkań nie mogą już przechowywać w domach. Mało osób jest świadomych, że takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne, a także drogo nas kosztować.

Klatka schodowa pełni niezwykle ważną funkcję w budynku

Dla wielu osób, mieszkających w budynkach wielorodzinnych, klatka schodowa jest przede wszystkim miejscem, po którym codziennie się poruszają. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej drugiej funkcji. Nie jest ona wykorzystywana na co dzień, choć należy zawsze o niej pamiętać. Klatka schodowa jest także drogą ewakuacyjną. Naturalne przecież jest, że w razie jakiegokolwiek zagrożenia (np. pożaru) to właśnie po niej będziemy opuszczać nasze mieszkanie. Z tego względu niezwykle ważne jest, by była ona pusta. Szczególnie że podczas zagrożenia możemy poruszać się po klatce schodowej, chociażby po ciemku, gdy przewody elektryczne zostaną spalone.

Sprawdź również: Te osoby będą zwolnione z podatku w 2025 roku. Znamy nowe zasady

Mandat za przedmioty na klatce schodowej — ile wynosi?

Niestety świadomość mieszkańców nadal jest zbyt niska i na klatkach schodowych możemy znaleźć fotele, kwiaty, meble, rowery czy wózki dziecięce. Fakt, że takie zachowanie jest równoznaczne z potencjalnym stwarzaniem zagrożenia podczas ewakuacji, został także odnotowany w przepisach. Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a za przechowywanie na klatce schodowej przedmiotów utrudniających poruszanie się i łatwopalnych grozi mandat w wysokości od 20 do nawet 5000 zł. Jest on nakładany przez strażaków na podstawie art. 82 Kodeksu Wykroczeń. W niektórych przypadkach sąd może także orzec karę aresztu o 5 do 30 dni.

Zobacz też:

Prywatnie kosztuje kilkaset złotych. Na NFZ możesz wykonać ten zabieg za darmo

​Prawie 300 zł trafi na konto emerytów. Wystarczy złożyć jeden wniosek

Robisz to na działce? Uważaj, kara może mocno uderzyć cię po kieszeni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe