Reklama
Reklama

​Żółte tablice rejestracyjne już niedługo w Polsce. Kto będzie musiał zmienić blachy?

Kierowcy w Polsce przyzwyczaili się do widoku białych tablic rejestracyjnych z czarnymi znakami. Coraz częściej można spotkać również zielone blachy, a rzadziej te czarne. Teraz w ulicznym krajobrazie będzie można spotkać jeszcze inny rodzaj tablic. Sprawdź, kto dostanie żółte tablice rejestracyjne z czerwoną czcionką.

Jakie samochody dostaną nowe tablice rejestracyjne?

W przypadku tablic rejestracyjnych swoją funkcję spełnia nie tylko unikatowy kod literowo-cyfrowy, ale także kolor tła. Od 1 maja 2000 roku w wydziałach komunikacji w całej Polsce rozpoczęto wydawanie białych blach z czarną czcionką. Są one powszechne dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Jednak od 1 stycznia 2020 roku na polskich drogach pojawiły się nowe blachy, tym razem zielone. Są one zarezerwowane dla aut elektrycznych.

Sprawdź również: Ruszają kontrole domów jednorodzinnych. Za brak tego dokumentu 5000 zł kary

Już niedługo w wydziałach komunikacji będzie można uzyskać także inne blachy. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym podpisaną przez prezydenta w sierpniu 2023 roku do użytku zostały zalegalizowane tablice rejestracyjne z żółtym tłem oraz czerwoną czcionką. Jest to zupełna nowość, której do tej pory na polskich drogach nie mogliśmy uświadczyć. Będą one wydawane tylko w określonych przypadkach i na określonych zasadach.

Blachy z żółtym tłem i czerwoną czcionką będą wariacją czasowych tablic rejestracyjnych (białe tło, czerwona czcionka). Właściciel pojazdu będzie mógł o nie wnioskować na okres 12 miesięcy, jednak tylko w przypadku, gdy auto będzie przeznaczone do zawodów sportowych. Oznacza to, że otrzymując takie blachy, samochód nie będzie mógł poruszać się po drogach publicznych poza czasem zawodów. Takie tablice rejestracyjne wydawane będą od 1 czerwca 2024 roku.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze