Reklama
Reklama

​Zmiany w dotacjach "Czyste Powietrze". Obejmą nie tylko pompy ciepła

We wrześniu minęło pięć lat od wprowadzenia programu "Czyste Powietrze". Przez ten czas przyjęto ponad 700 tys. wniosków, a na dofinansowanie przeznaczono prawie 18 miliardów złotych. W najbliższym czasie projekt ma być kontynuowany, jednak w innym kształcie. Sprawdź, jakie zmiany w programie "Czyste Powietrze" wejdą w życie w 2024 roku.

Czy będą zmiany w programie "Czyste Powietrze" w 2024 roku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż brzmi: "tak, ale...". Osoby, które zamierzają wnioskować o dofinansowanie w styczniu 2024 roku, zostaną objęte dotychczasowymi warunkami. Jest jednak jedno "ale". Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje zmiany w Programie Priorytetowym "Czyste Powietrze" już od początku drugiego kwartału 2024 roku.

Sprawdź również: Regulujesz kaloryfer w ten sposób? Zapłacisz więcej za ogrzewanie

Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać dodatkowe wymogi, które zostały powstały po uzgodnieniach zarówno ze stroną społeczną, jak i przedstawicielami branży. Mają one na celu przede wszystkim wyeliminowanie możliwości uzyskania dofinansowania na zakup pomp ciepła, które "nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów".

Zmiany w programie "Czyste Powietrze" obejmą nie tylko pompy ciepła

Zmiany, które zostaną wprowadzone od 1 kwietnia 2024 roku, nie obejmują jednak tylko i wyłącznie pomp ciepła. To właśnie na zakup tych urządzeń najczęściej składano wnioski w programie "Czyste Powietrze". Jednak najnowsze wytyczne NFOŚiGW dotyczą również pieców na drewno lub pellet. W tym celu zostanie stworzona lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), na której znajdą się produkty objęte wsparciem. Znajdą się na niej urządzenia, których parametry techniczne zostaną potwierdzona w akredytowanych laboratoriach. Produkty, które są w sprzedaży, będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o odpowiedni raport.

Zobacz też:

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

Dodatkowe 1000 zł co miesiąc dla seniorów. Takie warunki trzeba spełnić

Za tyle sprzedano najdroższe mieszkanie w Polsce. Równowartość kilkudziesięciu mieszkań

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze