Reklama
Reklama

​Zmiana w przepisach dotyczących rejestracji samochodów. Będzie prościej i taniej

Od nowego roku weszły w życie przepisy dotyczące zmian w rejestracji samochodów. Co do zasady mają one uprościć całą procedurę, a także zmniejszyć jej koszty. Jednak zmianie uległy również kary za jej niedopełnienie. Sprawdź, jakie zmiany zaszły w rejestracji samochodów od 1 stycznia 2024 roku.

Koniec obowiązku zgłaszania kupna, ale jest inny

Do końca 2023 roku każdy kupujący samochód był zobowiązany do zgłoszenia tego faktu staroście. Po dokonaniu tej czynności mógł w teorii korzystać z pojazdu, bez konieczności jego przerejestrowania, a co za tym idzie zmiany tablic rejestracyjnych. Było to rozwiązanie tańsze, niż w przypadku pełnego przerejestrowania, które kosztowało 161,50 zł. Od 1 stycznia 2024 roku ustawodawca nałożył nowego obowiązki na każdego, kto kupi nowy samochód. Zamiast zgłoszenia nabycia pojazdu musi on złożyć wniosek o przerejestrowanie. Obowiązek ten dotyczy pojazdów:

  • dopuszczonych do obrotu przez Krajową Administrację Skarbową po sprowadzeniu z terytorium państwa niebędącego członkiem UE,
  • nabytych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • sprowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa członkowskiego UE.

Nabywca musi złożyć odpowiednie dokumenty w terminie 30 dni od dnia wystąpienia jednego z powyższych zdarzeń. Dodatkowo warto wspomnieć, że termin ten dotyczy właścicieli samochodów prywatnych. W przypadku przedsiębiorców wynosi on 90 dni.

Sprawdź również: Każdy dom jednorodzinny może dostać 5 tys. zł za deszczówkę. Także w 2024 roku

Jakie kary grożą za niedopełnienie obowiązku rejestracji?

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zmieniła również sankcje, jakie grożą za niedopełnienie obowiązków nałożonych przez ustawodawcę. Jeśli właściciel pojazdu nie złoży dokumentów w terminie 30 dni, będzie musiał zapłacić karę w wysokości 500 zł. W przypadku, gdy nie dopełni obowiązku przerejestrowania samochodu przez 180 dni, wzrośnie ona dwukrotnie do 1000 zł. Powyższe kary dotyczą jednak tylko i wyłącznie właścicieli prywatnych pojazdów. Dla przedsiębiorców są one wyższe i wynoszą odpowiednio 1000 zł (za nieprzerejestrowanie auta w terminie 90 dni) oraz 2000 zł (za nieprzerejestrowanie auta w terminie 180 dni).

Zobacz też:

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

​Nowe przepisy dotyczące odrzucenia spadku. Dla wielu osób będzie szybciej i spokojniej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze