Reklama
Reklama

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

Kwestia dostępu do środków znajdujących się na koncie bankowym po śmierci bliskiej osoby może być niezwykle skomplikowana, a nawet znacznie utrudnić codzienne życie. Jednym z rozwiązań w tym przypadku jest zabezpieczenie się dyspozycją wkładu bankowego na wypadek śmierci. Sprawdź, jak funkcjonuje tzw. zapis bankowy.

Co to jest zapis bankowy i jak działa?

Każda osoba, która posiada indywidualny rachunek bankowy (oszczędnościowy, oszczędnościowo-rozliczeniowy lub terminową lokatę oszczędnościową), ma prawo do pisemnego polecenia instytucji finansowej dokonania transferu środków pieniężnych w określonej kwocie ze wskazanego przez siebie rachunku do wskazanych przez siebie osób. W tym przypadku krąg osób, które można wskazać, jest jednak ograniczony. Znajdują się w nim najbliżsi krewni, czyli małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), zstępni (dzieci, wnuki itd.) oraz rodzeństwo.

Sprawdź również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

Oczywiście zapis bankowy nie jest w żaden sposób wiążący dla osoby, która otrzyma środki. Oznacza to, że nie będzie ona współwłaścicielem rachunku, a jedynie beneficjentem funduszy. Jest to o tyle ważne, że bez takiego zabezpieczenia, bliscy nie mają dostępu do pieniędzy. Może to być utrudnienie w przypadku konieczności pokrycia kosztów organizacji pogrzebu czy też ponoszenia codziennych wydatków w sytuacji, gdy osoba zmarła utrzymywała rodzinę. Właśnie z tego powodu o zapisie bankowym nie powinni myśleć tylko seniorzy, ale wszyscy pełnoletni posiadacze rachunków oszczędnościowych.

Sprawdź również: ZUS przeprowadzi w czerwcu waloryzację. Seniorzy mogą liczyć na duże pieniądze

Zapis bankowy na wypadek śmierci — podstawa prawna

Warto również pamiętać, że zapis bankowy, a właściwie dyspozycja wkładem na wypadek śmierci, nie została uwzględniona w Kodeksie cywilnym, gdzie znajdują się przepisy związane m.in. z dziedziczeniem, a w ustawie Prawo bankowe. Z tego względu należy mieć na uwadze fakt, że obowiązuje limit wypłaty środków (bez względu na liczbę dyspozycji). Jest on ustalony na poziomie dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. W kwietniu 2024 roku było to 8271,99 zł, czyli limit wypłaty z zapisu bankowego wyniósłby 165 439,80 zł.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze