Reklama
Reklama

​Wystarczą 3 dni urlopu w grudniu, by zyskać aż 10 dni wolnego

Dłuższy odpoczynek to coś, o czym marzy każdy pracownik. Niestety liczba dni urlopowych w ciągu roku nie jest z gumy i trzeba nią racjonalnie dysponować. Jeden ze sposobów na dłuższy urlop nadarza się na samym końcu roku. Sprawdź, jak zyskać 10 dni wolnego, wybierając jedynie 3 dni z puli urlopowej.

Co do zasady w Polsce pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu, zależnych od stażu pracy. Jednak do tego w ciągu roku dochodzą dni wolne od pracy, a kumulacja tych dwóch czynników może znacznie zwiększyć czas jednorazowego urlopu.

Dni wolne od pracy w grudniu 2023 roku

Grudzień to okres jednoznacznie kojarzący się ze świętami, czyli z czasem spędzonym z rodziną i wolnym od pracy. W tym roku tych dni będzie więcej ze względu na ułożenie kalendarza. Wynika to z faktu, że Wigilia Bożego Narodzenia przypada na niedzielę, czyli dzień ustawowo wolny od pracy dla wielu osób. Z kolei pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia) oraz drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia) przypadają odpowiednio na poniedziałek i wtorek. Następne dni wolne od pracy to weekend 30-31 grudnia, a także poniedziałek 1 stycznia 2024 roku, czyli Nowy Rok, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Sprawdź również: W najbliższy weekend znów przestawiamy zegarki. Kiedy zmiana czasu przestanie obowiązywać?

W które dni najlepiej wziąć urlop w grudniu?

Jak widać z powyższych ustaleń, pod koniec grudnia będziemy mieli aż siedem dni, które są ustawowo wolne od pracy, licząc z 1 stycznia 2024 roku. Dzięki temu, jeśli zdecydujemy się wykorzystać jedynie trzy dni z naszej puli urlopowej, będziemy mogli uzyskać aż 10 dni wolnych od pracy. Jak to zrobić? Wystarczy wziąć urlop 27, 28 i 29 grudnia, czyli środę, czwartek i piątek pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. W takiej sytuacji do pracy pójdziemy ostatni raz w piątek 22 grudnia, a następnie dopiero we wtorek 2 stycznia. 10 dni urlopu to idealna sytuacja na naładowanie baterii na wyzwania czekające w przyszłym roku, bądź wyjazd na wakacje.

Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca