Uważaj! Przez ten błąd wulkanizatora opony będą się nadawały jedynie na śmietnik
Połowa listopada to dla wielu kierowców ostatni dzwonek na zmianę opon z letnich na zimowe. Oczywiście zdecydowana większość zmotoryzowanych zostawia tę kwestię specjalistom z zakładów wulkanizatorskich. Jednak nie każdy wulkanizator ma świadomość pewnego podziału opon, a co za tym różnego ich traktowania.
Ten rodzaj ogumienia najczęściej wykorzystuje się w samochodach sportowych. Oznacza to, że dana opona od razu z linii produkcyjnej wyjeżdża z odpowiednimi oznaczeniami na bokach. Z jednej strony znajdziemy napis "inside", a z drugiej "outside". Oznacza to po prostu, która strona ma znajdować się po wewnętrznej stronie piasty, a która po zewnętrznej (patrząc z zewnątrz samochodu). Opony asymetryczne charakteryzują się również nietypowym bieżnikiem, a ich nieprawidłowe założenie na samochód może nie tylko spowodować szybkie zniszczenie ogumienia, ale także o wiele gorsze prowadzenie pojazdu.
Sprawdź również: Masz 14 dni na zapłacenie tego podatku. Lepiej to zrób, bo kara to 72 tys. zł
W przypadku opon kierunkowych producent wskazuje kierunek, w którym odpowiednio założona na samochodzie opona powinna się obracać. Wynika to również z faktu ułożenia jej bieżnika. Z wyglądu przypomina on jodełkę, a zapewnienie prawidłowej stabilności, przyczepności, a także odprowadzania wody, wiąże się właśnie z poprawnym jej założeniem. Nieodpowiednie, a więc w tym przypadku odwrotne, założenie opon, sprawi, że będą one znacznie bardziej narażone na uszkodzenia, a także od razu pogorszą się właściwości jezdne pojazdu.
Masz opony symetryczne? Jesteś w grupie kierowców, którzy nie muszą patrzeć wulkanizatorom na ręce, ani kontrolować efektów ich pracy. Ten rodzaj ogumienia można założyć w sposób, jaki nam się tylko podoba. Nie ma znaczenia, w jakim kierunku będą się obracały, czy która strona będzie na zewnątrz lub wewnątrz. Ich bieżnik jest tak zbudowany, by w każdym przypadku zapewniać odpowiednie właściwości trakcyjne.
Zobacz też:
Ważne pisma w skrzynkach milionów Polaków. Nadchodzą nieuniknione podwyżki
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie