Reklama
Reklama

Tyle zarabia klasa średnia w Polsce. Sprawdź, czy do niej należysz

Większość Polaków, bo aż 77 proc. według swojego przeświadczenia należy do klasy średniej. Czy na pewno tak jest? Przynależność do danych grup społecznych określają szczególne kryteria. Sprawdź, do której należysz według nich.

Wydzielając grupy społeczne, mówi się o klasie niższej, średniej i wyższej. Jak sama nazwa wskazuje, średnia klasa społeczna to osoby, które znajdują się pomiędzy klasą niższą a wyższą. Obecnie stanowi ona zdecydowanie lwią część populacji. Wyjaśniamy, na jakiej podstawie odbywa się klasyfikacja i kto może stwierdzić, że należy do danej grupy.

Co ma wpływ na określanie grup społecznych?

Podziału na grupy społeczne dokonuje się ze względu na określone kryteria. Najczęściej wskazywanym są zarobki. Jak się okazuje, to nie tylko one mają znaczenie. Ważny jest także zarówno kapitał społeczny, jak i kulturowy.

Przynależność do klas będą określać również takie kwestie jak posiadane wykształcenie, to, jaką pracę wykonujemy oraz zajmowane przez nas stanowisko. Znaczenie może mieć też prowadzony styl życia. Mimo tego najbardziej precyzyjnie określimy przynależność za pomocą kryterium zarobków.

Czytaj także: Sprawdź dokładnie wszystkie 50 zł w swoim portfelu. Radar sprawi, że banknot będzie wart 1500 zł

Ile zarabia klasa średnia?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazuje, że do klasy średniej należą gospodarstwa domowe, w których dochód na jedną osobę waha się w granicach od 75 do 200 proc. polskiej mediany zarobków. Wynosi ona obecnie 5701,62 zł brutto, czyli 4217 zł na rękę.

Klasa średnia w Polsce zarabia więc od 4276,2 zł do 11403,24 zł brutto. Choć różnice w podanych zarobkach są ogromne, to mimo tego zaliczają się do jednej grupy społecznej.

Według dostępnych informacji wynika, że klasę średnią stanowi aż 54 proc. społeczeństwa. Jeśli chodzi o klasę wyższą, do niej zalicza się jedynie 16 proc. Polaków, natomiast do klasy niższej pozostałe 30 proc.

Zobacz też:

Emerycie, możesz skorzystać z wielu zniżek. Musisz mieć przy sobie jedną rzecz

​Przed nami wzrost podatków. Za to zapłacimy więcej od nowego roku

​Zmiany w 800 plus są już pewne. Te dzieci nie dostaną świadczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca