Reklama
Reklama

​Tyle zapłacisz za nowalijki. Ceny w warzywniakach zaskakują

Wiosna to czas budzącej się do życia przyrody, a także dostępności warzyw i owoców w warzywniakach. Niezmiennie kojarzą się one z wysokimi cenami, jakie trzeba za nie zapłacić. Czy w tym roku jest podobnie? Dowiedz się, ile pieniędzy musisz przygotować przed wiosennym pójściem do warzywniaka po nowalijki.

Co to są nowalijki?

Nowalijki to zbiorowa nazwa młodych warzyw, które można kupić wiosną w warzywniakach. Oczywiście najlepsze pod kątem smakowym są te hodowane gruntowo bez dodatku nawozów mineralnych. Jednak w tym przypadku wyższa będzie również cena, jaką będziemy musieli zapłacić za te produkty. Do nowalijek zaliczamy:

  • cebulę dymkę,
  • marchew,
  • natkę pietruszki,
  • ogórki,
  • pomidory,
  • rzodkiewki,
  • sałatę,
  • szczypiorek.

W okresie wczesnowiosennym nie dostaniemy jeszcze w warzywniaku białej kapusty, kalafiorów, młodych polskich ziemniaków czy rabarbaru.

Sprawdź również: Za te rzeczy w piwnicy możesz dostać wysoki mandat. Lepiej ich tam nie trzymaj

Ile trzeba zapłacić za młode warzywa i owoce wiosną 2024 roku?

Duży wpływ na poziom cen młodych warzyw ma przede wszystkim pogoda. To od niej zależy ilość zbiorów. Oczywiście im większe zbiory, tym tańsze produkty. Na podstawie średnich cen na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym "Bronisze" można stwierdzić, że w tym roku ceny nie przekraczają średniej, a wręcz są stosunkowo niskie. Według ekspertów, jeśli nie czeka nas załamanie pogody, ceny mogą jeszcze spaść.

Za pęczek rzodkiewki w Broniszach trzeba zapłacić 1,33 zł (prawie dwa razy mniej niż w marcu). Cena natki pietruszki czy koperku wynosi 1,5 zł za pęczek. Na rynku hurtowym za główkę sałaty masłowej trzeba zapłacić 2,25 zł, z kolei za młodą kapustę pekińską 6,50 zł. W przypadku ogórków gruntowych średnia cena za kilogram wynosi 8,50 zł. Najdroższe są oczywiście pomidory malinowe, które kosztują ok. 14 zł za kilogram. Według ekspertów to właśnie ich cena może najszybciej spaść i to już w przyszłym tygodniu.

Zobacz też:

W tym terminie będzie wypłacana 14-sta emerytura. Czeka na nią prawie milion Polaków

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze