Reklama
Reklama

Za te rzeczy w piwnicy możesz dostać wysoki mandat. Lepiej ich tam nie trzymaj

Za trzymanie niektórych rzeczy w piwnicy możesz dostać wysoki mandat. To dobrze miejsce na magazynowanie przetworów, starych mebli czy dekoracji choinkowych, ale jest również długa lista przedmiotów, których lepiej tam nie przechowywać. Lepiej sprawdź ją za wczasu, aby uniknąć srogiej kary.

Piwnica w bloku mieszkalnym jest dodatkową przestrzenią dla każdego lokatora na składowanie rzeczy, które nie są mu potrzebne na co dzień. Nie ma nic złego w tym, że przechowujesz tam przetwory, stare meble czy dekoracje choinkowe. W tym pomieszczeniu bez problemu możesz również składować rowery, niepotrzebny sprzęt AGD i RTV czy opony zimowe do samochodu. 

Nie wszystkie przedmioty mogą być jednak przechowywane w piwnicy. Za pozostawianie tam niektórych rzeczy grozi ci wysoki mandat, dlatego lepiej ich tam nie trzymaj. Co znalazło się na "zakazanej liście"?

Może cię zainteresować: Robisz to na balkonie? Możesz dostać 500 zł mandatu. Kontrole już ruszyły

Za przechowywanie niektórych rzeczy w piwnicy można dostać wysoki mandat

Niektóre przedmioty nie powinny być przechowywane w piwnicy, ponieważ jest to wilgotne miejsce ze słabym przewiewem (świadczy o tym m.in. zapach stęchlizny, który unosi się w powietrzu). Dodatkowo mogą znajdować się tam owady lub gryzonie

Warunki te zwiększają zagrożenie wystąpienia wybuchu albo pożaru. Nieodpowiednio zabezpieczone, lub łatwopalne rzeczy przetrzymywane w piwnicy mogłyby być więc bardzo niebezpieczne dla mieszkańców całego bloku, a nawet sąsiednich budynków

Zgodnie z prawem, za trzymanie w piwnicy rzeczy, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla mieszkańców, grozi mandat w wysokości od 20 do nawet 5 tys. złotych. Karę grzywny może nałożyć na lokatora zarówno policja, jak i straż pożarna. Kwestię tę reguluje art. 82. Kodeksu wykroczeń o niewykonywaniu obowiązków przeciwpożarowych. 

Tych rzeczy nie możesz trzymać w piwnicy. Są niebezpieczne

Jak wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów (z 7 czerwca 2010 roku), w piwnicy bloku mieszkalnego nie wolno przechowywać m.in. :

  • kanistrów z benzyną, podpałki do grilla, olejów, rozpuszczalników i farb je zawierających oraz innych materiałów łatwopalnych
  • butli z gazem (nabitych i nienabitych)
  • akumulatorów do samochodu
  • materiałów pirotechnicznych i wybuchowych np. fajerwerków i petard

Ze względów bezpieczeństwa niezalecane jest również trzymanie w tym miejscu dużej ilości starych książek, gazet, ubrań czy sprzętu elektronicznego. Nie jest to zabronione, ale warto zachować zdrowy rozsądek. 

Czytaj również: Masz działkę na ROD? Pamiętaj o tym, jeśli nie chcesz zapłacić mandatu

Zobacz też:

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze